Zalety karmienia piersią - mama

Korzyści z karmienia piersią odczuwa nie tylko dziecko (o tym szerzej w artykule). Karmienie piersią znakomicie skraca okres połogu, oksytocyna wydzielana podczas karmienia powoduje obkurczanie macicy i szybsze jej zwijanie się po porodzie. Krótszy jest okres krwawienia, mniejsza utrata krwi i żelaza, a więc zmniejsza się ryzyko anemii.

Karmienie naturalne poprawia sprawność metaboliczną kobiety, co powoduje szybsze pozbycie się zbędnych kilogramów z okresu ciąży.

Wielomiesięczna niepłodność laktacyjna daje szansę na stopniowe przechodzenie organizmu kobiety z okresu ciąży do okresu ponownej płodności.

Kobiety karmiące mają lepszy kontakt z dzieckiem, łatwiej podejmują trudy macierzyństwa. Prolaktyna (hormon odpowiedzialny za produkcję pokarmu) wyzwala instynkty macierzyńskie i jednocześnie relaksuje kobiety, stąd są one pogodne i czułe dla dziecka, nie podlegają huśtawkom nastrojów związanym z cyklem miesiączkowym.

Karmienie piersią znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka sutka i jajników oraz późniejszej osteoporozy.

Wreszcie dosyć istotny aspekt ekonomiczny – karmiąc piersią, oszczędza się czas i pieniądze – i wygody – można wszędzie pójść z dzieckiem i nakarmić niemal w każdej sytuacji.