Urządzamy roczek

Pierwsze urodziny dziecka to zawsze bardzo ważna uroczystość dla rodziny, dlatego rodzice już kilka miesięcy przed ich wyprawieniem zadają sobie pytania o organizację i przebieg imprezy. Rozważmy: organizacja urodzin w domu czy poza?

 

Na temat tego, czy pierwsze urodziny malucha powinny się odbyć w domu czy w innym miejscu, na przykład w restauracji, zarówno wśród rodziców, jak i fachowców zadania są podzielone. Jedni uważają, że tak małe dziecko lepiej się będzie czuło w sobie znanym otoczeniu i wśród osób które dobrze zna. Inni zaś sądzą, że nowe miejsce i z nim związane atrakcje będą dla niemowlaka znakomitą rozrywką. Dobrze mieć jednak własne zdanie na ten temat, ale żeby je sobie wyrobić trzeba najpierw poznać różne możliwości.

  

W domu – z pomocą

Niektórzy rodzice nie wyobrażają sobie przyjęcia urodzinowego ich dziecka poza domem. „Domowy” wariant ma zresztą także zwolenników wśród części dziecięcych psychologów, którzy uważają, że obce otoczenie i zbyt dużo nowych twarzy wokół mogą na roczne dziecko wpłynąć stresująco. Gdy zatem z tych czy innych względów rodzice zdecydują się na wyprawienie maluchowi urodzin w domu, powinni przygotowanie uroczystości zacząć od zadbania o wystrój wnętrza, w którym będzie się odbywała impreza. Tutaj kluczowa wydaje się duża liczba kolorowych balonów, które wniosą odświętny nastrój i będą jednocześnie dla dziecka znakomitą rozrywką. Stół można pokryć jasnym obrusem i przybrać ozdobami (na przykład kokardkami) oraz kwiatami i serwetkami w pastelowych kolorach.

Niezbędnym na urodzinach elementem jest oczywiście tort, który urządzając przyjęcie w warunkach domowych można upiec samemu (oczywiście jeżeli talenty kulinarne gospodyni na to pozwalają), wykorzystując na przykład jeden z licznych przepisów, które można znaleźć chociażby w Internecie. Oczywiście jest także wiele cukierni, gdzie można kupić tort już gotowy, na zamówienie, z okolicznościowymi napisami lub zdjęciem małego jubilata.

Jeżeli pora roku i warunki mieszkaniowe na to pozwalają, bardzo dobrym pomysłem jest urządzenie urodzin w ogrodzie, gdzie zarówno goście, jak i gospodarze oraz przede wszystkim dziecko będą się czuli swobodniej niż w zamkniętej przestrzeni. 

Ważne jest aby mama nie została z całością przygotowań sama i mogła liczyć w tej kwestii na pomoc swojego męża lub innych członków rodziny (w takich wypadkach babcie bywają nieocenione). Można także skorzystać z usług jednej z firm cateringowych, które często oferują przygotowanie takiego przyjęcia od A do Z, włącznie z dekoracjami oraz pamiątkowym filmem z uroczystości.

 

Poza domem

Przyjęcie urodzinowe można także urządzić poza domem. Jako miejsce dla tej ważnej uroczystości można wybrać jedną z restauracji. Należy jednak poszukać takiej, która się promuje jako przyjazna małym dzieciom albo wręcz organizuje dziecięce urodziny. W wypadku przyjęcia w lokalu należy zwrócić uwagę na każdy detal i ustalić go z obsługą z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby później nie było przykrych niespodzianek. Dlatego zawczasu należy ustalić menu, wystrój miejsca, gdzie się odbędzie oraz to, co będzie leżało w zakresie personelu restauracji, a o co rodzice będą musieli zadbać sami (np. ozdobienie sali balonami, przygotowanie kącika do zabawy dla dzieci itp.)

Są oczywiście miejsca (restauracje, sale i place zabaw, kompleksy basenów itp. ), gdzie w ofercie zawarte są przyjęcia urodzinowe dla dzieci i do opieki nad nimi można nawet wynająć animatorkę, ale są to przeważnie raczej propozycje skierowane do starszych nieco maluchów niż roczne niemowlę.

Co warto uwzględnić przy organizacji roczku, przeczytasz w tym tekście.