Z okazji roczku

Pierwsze urodziny dziecka to zawsze bardzo ważna uroczystość, szczególnie dla jego najbliższych, którzy chcieliby, aby ten dzień był naprawdę wyjątkowy. Dlatego istotną kwestią jest, jak i gdzie taką uroczystość wyprawić? Jak taka uroczystość powinna wyglądać? Ilu zaprosić gości? O czym pamiętać? 

 

Na początek kilka podstawowych zasad dla rodziców planujących pierwsze urodziny swojego dziecka.

 

1. Czas imprezy

Malutkie dzieci mają ograniczone zasoby energii, nie potrafią skupić uwagi przez wiele godzin, a w ciągu dnia potrzebują snu. Imprezę urodzinową najlepiej jest więc zaplanować na wczesne przedpołudnie lub późne popołudnie, kiedy niemowlęta mają najwięcej wigoru. Przyjęcie nie powinno trwać dłużej niż półtorej godziny i dobrze, aby nie kolidowało z porą codziennej kąpieli, karmienia czy usypiania.

2. Goście

Zbyt duża liczba zaproszonych osób może dziecko zestresować lub przytłoczyć. Dlatego lepiej, aby na pierwszych urodzinach byli tylko najbliżsi i osoby, które dobrze zna.

3. Balony

Na pierwszym urodzinowym przyjęciu nie może oczywiście zabraknąć kolorowych baloników, które wszystkie dzieci, niezależnie od wieku, uwielbiają. Warto jednak przypilnować, aby nie były nadmuchane do końca. W ten sposób zmniejszy się ryzyko, że pękną i swoim hukiem przestraszą małego jubilata.

4. Miejsce do zabawy

Roczne dziecko jest ruchliwe i porusza się głównie raczkując. Trudno zatem oczekiwać, aby wytrzymało całe przyjęcie na jego cześć, siedząc w krzesełku przy stole. Dlatego dobrze jest zadbać o przygotowanie mu w pobliżu stołu bezpiecznego „placu zabaw” albo jeszcze lepiej miejsca na kojec wypełniony zabawkami (o ile oczywiście dziecko chce w nim przebywać).

5. Menu

Jadłospis przyjęcia powinien być dostosowany zarówno do upodobań dorosłych, jak i najmłodszych biesiadników. Dlatego na stole nie powinno zabraknąć smakołyków dla każdego. Co do alkoholu – tu zdania są podzielone. Jedni uważają, że nie zawadzi na przyjęciu odrobina szampana, inni uznają wysokoprocentowe napoje serwowane na urodzinach dziecka za niestosowne. Dlatego ta kwestia pozostaje do rozstrzygnięcia przez rodziców jednorocznego jubilata. To oni muszą bowiem sami zdecydować, co ich zdaniem będzie najbardziej właściwe.

6. Dodatkowe atrakcje

Wzorem zaczerpniętym z USA, niektórzy rodzice decydują się na wynajęcie na przyjęcie urodzinowe klowna. Jak jednak twierdzą specjaliści – w wypadku zaledwie rocznego dziecka jest to dosyć ryzykowne. Często bowiem zdarza się, że clown zamiast małego solenizanta rozbawić napawa go lękiem. Dlatego na pierwszym urodzinowym przyjęciu lepiej zrezygnować z takiej atrakcji i zostawić ją na czas, kiedy dziecko będzie nieco starsze.

7. Zdjęcia

Pierwsze urodziny dziecka to ten rodzaj ważnej rodzinnej uroczystości, po której koniecznie powinna pozostać pamiątka. Dlatego nie należy zapominać o uwiecznieniu tego wydarzenia na fotografiach. Można to zrobić amatorsko, można się umówić z profesjonalnym fotografem (wielu oferuje podobne usługi, a nawet specjalizuje się w fotografowaniu dzieci).

 

Co na prezent?

Na pierwsze urodziny nie trzeba obdarowywać dziecka kosztownymi prezentami. Najlepszym prezentem jest po prostu zabawka, która sprawi wiele przyjemności maluszkowi. Jest to bowiem czas, w których dzieci zaczynają interesować się interaktywnymi zabawkami, natomiast wcześniejsze proste zabawki zaczynają je nudzić. Dobrym prezentem są zabawki edukacyjne, które bawiąc dziecko, jednocześnie stymulują jego rozwój, np. zabawki recytujące wierszyki, nazywające rzeczy lub kolory. Jest to również czas, w którym rodzice stają przed kolejnymi wydatkami związanymi na przykład ze zmianą fotelika samochodowego, w takim przypadku goście mogą wspólnie kupić jeden kosztowniejszy prezent.

 

Tradycja

Warto wspomnieć o tradycji związanej z pierwszymi urodzinami. W wielu rodzinach nadal praktykowany jest zwyczaj wybierania przez dziecko przedmiotów, które wcześniej rozkłada się w zasięgu jego rączki. Są to przedmioty symbolizujące zawód lub drogę życiową, jak książka, różaniec, długopis, lusterko, kieliszek, obrączkę, obrazek, pieniądze itp. – przedmiot, po który dziecko wyciągnie rączkę, ma symbolizować kierunek, w którym pójdzie jego życie lub kolejność wybierania przedmiotów ma oznaczać hierarchię wartości, którymi będzie się kierowało w życiu. Oczywiście jest to pewien rodzaj zabawy i należy traktować go z przymrużeniem oka, ale z pewnością jest to chwila, w której oczy wszystkich gości skupiają się na małym jubilacie.

 

Na koniec - niezależnie od oficjalnych, rodzinnych obchodów pierwszych urodzin (które zazwyczaj odbywają się w weekend i w inny dzień niż wypada faktyczna rocznica narodzin dziecka) warto ten ważny dzień przeżyć w wyjątkowy sposób. W takim dniu dobrze całą swoją uwagę skierować na dziecko i odsunąć obowiązki na dalszy plan. Poświęcenie dziecku całego czasu i uwagi w dniu jego święta sprawi, że maluszek poczuje się wyjątkowo. Wspólny spacer połączony z piknikiem (w ciepłych miesiącach) lub wyprawa do aquaparku (zimą i jesienią) pozostawią niezatarte wrażenia i pozwolą na zacieśnienie rodzinnych więzi.  

Impreza urodzinowa w domu czy poza nim – przeczytaj.