Podróż z dzieckiem

 

Grunt to bezpieczeństwo

Rzeczą podstawową jest tutaj oczywiście bezpieczeństwo i wygoda malucha. Ten problem związany jest przede wszystkim z wyborem właściwego fotelika. Zgodnie z przepisami ruchu drogowego każdy maluch powinien podróżować w foteliku dopasowanym do jego wagi i wzrostu, a w wypadku niemowlaków – ustawionym tyłem do kierunku jazdy (absolutnie niedopuszczalne jest przewożenie malucha na przednim siedzeniu z włączoną w samochodzie funkcją poduszek powietrznych). Fotelik musi być przypięty pasami bezpieczeństwa, a montując go trzeba zwrócić uwagę, aby był stabilnie przymocowany i nie przesuwał się do przodu ani na boki. Dziecko dodatkowo należy przypiąć pasami bezpieczeństwa zainstalowanymi w foteliku.

 

 Jak wybrać najlepszy fotelik?

  • Po pierwsze musi on spełniać standardy zdefiniowane w Regulaminie nr 44 Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ, czyli posiadać homologację ECE R44-03, oraz w instrukcji lub na stelażu zawierać oznakowanie literką „B”, czyli gwarancję bezpieczeństwa.
  • Najlepiej, aby w tzw. testach zderzeniowych otrzymał minimum trzy gwiazdki.
  • Bardzo istotny jest odpowiedni rozmiar. Dla niemowląt są dwa rodzaje fotelików:
     -  0 (do 10 kg wagi dziecka, 6. - 9. miesiąc życia)
     -  0+ (do 13 kg, 12. - 15. miesiąca życia).
  • Powinien mieć ochraniacze na pasach bezpieczeństwa (dzięki którym nie ocierają skóry) oraz daszek osłaniający przed słońcem.

             

Jedzenia i picie

Z dziećmi karmionym piersią w podróży nie ma problemu, wystarczy podczas postoju wyjąć je z fotelika i nakarmić tak jak zwykle. Gdy jednak maluch je pokarm z butelki, będzie z tym trochę więcej kłopotu. Trzeba wziąć w podróż kilka wysterylizowanych butelek ze smoczkami oraz czystą wodę do ich przepłukania po posiłku. Przydatny będzie także samochodowy podgrzewacz pokarmu. Dobrym wyjściem są również gotowe desery w słoiczkach, które świetnie się sprawdzą jako przekąska. Jednak niezależnie od rodzaju pokarmu zasada jest jedna – niemowlę może być karmione wyłącznie podczas postoju, a w dalszą podróż należy wyruszyć dopiero, kiedy dziecku się odbije po posiłku.

Co do napojów - w podróży najlepiej się sprawdza się niegazowana woda mineralna, w miarę możliwości przeznaczona specjalnie dla niemowląt (w sklepach jest ona dostępna na półkach z żywnością dla dzieci). Przed wyjazdem należy się jednak koniecznie upewnić, czy zakupiona woda wymaga przegotowania przed wypiciem. Obowiązuje podobna zasada jak przy karmieniu – dziecko można poić wyłącznie podczas postoju.

Kilka praktycznych uwag

Podróżując z niemowlakiem, trzeba pamiętać o tym, aby w samochodzie nie było zbyt wiele hałasu. Dlatego jeżeli chce się włączyć muzykę - trzeba się postarać, aby nie była ona zbyt głośna. W upalne i słoneczne dni w samochodzie przydadzą się osłony lub zasłonki na okna, tak aby promienie słoneczne nie raziły dziecka w oczy. Dobrze jest także na czas podróży z dzieckiem zrezygnować z klimatyzacji (albo używać jej z umiarem) lub zbyt mocnego nawiewu chłodnego powietrza. Optymalna temperatura w samochodzie powinna oscylować między 22 a 23˚C. Można lekko uchylić okna po przekątnej tak, aby nie powodowało to przeciągu, tylko dawało lekki przewiew.

Przerwy w podróży dobrze jest robić co półtorej, dwie godziny, dzięki temu dziecko nie będzie przebywało zbyt długo w jednej pozycji, a jazda samochodem będzie dla niego mniej uciążliwa. Warto jednak kierować się w tym wypadku także rozsądkiem – jeśli dziecko śpi, nie trzeba go budzić tylko dlatego, że wypadła pora postoju.

Przy zachowaniu powyższych zasad podróż z kilkumiesięcznym maluchem zapewne przebiegnie bez większych zakłóceń i nie będzie zbyt uciążliwa.