Najlepszy plecak dla dziecka do szkoły i na wyprawy górskie

Każdy rodzic pragnie zapewnić dla swojej pociechy to, co najlepsze. Gdy dziecko wybiera się do szkoły, stajemy przed dylematem — jaki plecak kupić? Warto pomyśleć nie nad zwykłym tornistrem, a plecakiem, który sprawdzi się także podczas dalekich wycieczek.

Plecak dla dziecka — o czym warto pamiętać?

Przed wyborem odpowiedniego plecaka dla naszego dziecka należy pamiętać o kilku bardzo istotnych rzeczach. Przede wszystkim o tym, że osoby w tym wieku wciąż rosną, a przez to są szczególnie narażone na urazy oraz nieprawidłowe postawy kręgosłupa. Niewątpliwie mamy obowiązek zadbać o zdrowie dziecka i uchronić je przed ewentualnymi dolegliwościami. W związku z tym nie warto rozglądać się za plecakami z niższej półki, gdyż istnieje wtedy ryzyko, że zakupiony produkt, choć tani, będzie charakteryzował się niską jakością, a noszenie go razem z podręcznikami i niezbędnymi przyborami szkolnymi stanie się dla naszego dziecka udręką (w dodatku bardzo niezdrową!). Oszczędność nie jest więc w tym wypadku zalecana; zwłaszcza kiedy mamy świadomość, że lepszy plecak będzie mógł posłużyć o wiele, wiele dłużej, stając się bardzo opłacalną inwestycją na przyszłość — w takiej sytuacji możemy mieć przecież spokój z podobnym wydatkiem na kilka ładnych lat.

Wielofunkcyjny plecak dla dziecka — wybierz rozsądznie

Kiedy jesteśmy amatorami chodzenia po górach lub chcemy pokazać naszym pociechom nieco świata, warto porzucić pomysł zakupu zwyczajnego tornistra, którego jedynym zastosowaniem byłoby dźwiganie książek, zeszytów i przyborów szkolnych. Wówczas dużo lepiej rozejrzeć się za plecakiem spełniającym obie funkcje — nie jest to trudne, bowiem w obecnych czasach producenci wręcz prześcigają się, by dostarczyć klientom wygodne, pojemne i dobrze wyglądające plecaki. Nawet w wariantach dedykowanych dla dzieci. Czas nudnych teczek i tornistrów definitywnie dobiegł już końca.

Szukając wielofunkcyjnego plecaka dziecięcego, należy brać pod uwagę kilka istotnych szczegółów. Ważna jest chociażby jego pojemność — zbyt mały plecak nie pozwoli dziecku ani na zapakowanie wszystkich potrzebnych podręczników, ani na ruszenie w górską wędrówkę. Nie bez znaczenia pozostaje także liczba komór i kieszeni — nie powinno się w tej kwestii jednak przesadzać i przedkładać ilość ponad funkcjonalność. 

Kolejną sprawą, w zasadzie najbardziej kluczową, jest wygoda noszenia samego plecaka. Obecnie na szczęście standardem, zwłaszcza pośród plecaków trekkingowych, jest zastosowanie specjalnej siatki wentylującej, która zapewnia ciągły przepływ powietrza i tym samym minimalizuje pocenie. Równie istotne są regulowane ramiączka plecaka — bez tej cechy, nawet jeśli będzie to najlepszy plecak świata, dziecko może nabawić się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z bólem kręgosłupa i wadami postawy.

Gdzie powinniśmy kupić plecak dla dziecka?

Przeglądając internet, natrafić można na mnóstwo sklepów oferujących plecaki wielofunkcyjne, które przydadzą się dziecku zarówno w szkole, jak i na dalekiej wycieczce. Godnymi uwagi producentami są chociażby Deuter czy Jack Wolfskin. Jak zostało wspomniane, warto rozglądać się za nieco bardziej kosztownymi, ale zdecydowanie lepszymi plecakami, by mieć pewność jak największego komfortu wynikającego zarówno z noszenia, jak i możliwości pomieszczenia dużej liczby rzeczy w jego wnętrzu. Ponadto taki produkt to gwarancja długotrwałej wytrzymałości.