Matka Polka – kto to taki?

Obraz Matki Polki

W jaki sposób wyobrażasz sobie osobę Matki Polki? Komu w ogóle zostaje przypisane takie określenie?

Matka Polka kocha bezgranicznie swoje dzieci. Jest też osobą „wielozadaniową”. W statystykach jest kobietą z jednym lub dwójką dzieci. Najczęściej pracuje w biurze czy w branży usługowej, ale rzadko na dyrektorskim lub kierowniczym stanowisku. Raczej nie są jej pisane duże zarobki. Codzienność za to jest ciągłym bieganiem i lawirowaniem pomiędzy pracą, wychowywaniem dzieci i prowadzeniem domu. Matka Polka jest wciąż w ruchu, wolny czas zdarza się sporadycznie (zresztą, wiele tych kobiet nie pamięta, kiedy miała czas dla siebie). Oczywiście, rola ta nie jest narzucana. Być może matka czuje się w obowiązku, by wszystko ogarniać i dawać sobie radę, ale często nie daje sobie wręcz przyzwolenia na zwolnienie czy delegowanie obowiązków. Dzieci zawieźć, dzieci odebrać, pamiętając o zajęciach dodatkowych i zrobieniu zakupów. Odrabianie lekcji, pranie, prasowanie, gotowanie, sprzątanie. Nie wspominając o własnej pracy zawodowej. Obecność na wywiadówkach i jeszcze – pieczenie nocą babeczek na szkolny festyn. Kilka kalendarzy, planerów i rozpisek. Wszystko ogarniać i nie dać się zmęczeniu. Nie daj boże, usiąść na kanapie! Rodzina i dzieci zawsze są najważniejsze.

 

W innych państwach tego nie ma

Okazuje się, że określenie „matka Polka” nie ma swoich odpowiedników w innych krajach i jest zakorzenione w naszej narodowej tradycji. Kiedy mężczyźni walczyli, kobiety zostawały z dziećmi i w trudzie zarządzały domem. To mężczyźni, z małymi wyjątkami, walczyli za Polskę. Świadomość, że my, kobiety, jesteśmy odpowiedzialne za dom i wychowanie dzieci, pozostała do teraz. Niejako w pakiecie obowiązków jest jeszcze praca zawodowa, nierzadko na cały etat.

 

Praca na kilku etatach

Utarła się opinia, że kobiety pracują na kilku etatach. Co więcej, żyją w takim poczuciu i przekonaniu. Po pracy dom, a wieczorem zamiast relaksu – prasowanie lub gotowanie obiadu na dzień następny. Taka sytuacja wydaje się być trudna, ale kobiety zdają się na nią przystawać. Czują się odpowiedzialne. To daje siłę, poczucie sprawstwa i niezależności, często nawet finansowej. Zmienia się jedynie myślenie matek Polek o sobie. Uczą się, że muszą w codziennych planach uwzględniać również swoje potrzeby. Zaczynają liczyć się z tym, że jeśli nie wypoczną, nie dadzą sobie przyzwolenia na choć krótki odpoczynek, nie starczy im sił. Na szczęście, bezgraniczne poświęcenie odchodzi już trochę do lamusa. Mama nabiera świadomości, że dzieci potrzebują jej szczęśliwej, a nie sfrustrowanej.

 

Matka Polka a miejsce ojca

Sytuacja zależy od konkretnej rodziny. Niektórym mężczyznom układ z matką Polką bardzo odpowiada. Kobieta zajmuje się organizacją życia rodzinnego, wie, kiedy dzieci mają zajęcia dodatkowe, a kiedy organizowane są urodziny kolegi. Mężczyzna może skupić się na pracy i okazjonalnie pobyć z dziećmi. W niektórych domach kobiety wyrażają jednak otwarty sprzeciw. Nie godzą się z tym, że nie znajdują czasu dla siebie i przynajmniej starają się ustalać priorytety (np. wieczorne czytanie książki zamiast prasowania niekończącej się sterty ciuchów). Oczekują też, że ojcowie bardziej zaangażują się w opiekę nad dziećmi. Na szczęście, naprzeciw obrazowi matki Polki wychodzą zmiany w modzie. Mężczyźni są już stałymi bywalcami na porodówkach, uczestniczą w szkołach rodzenia, korzystają z urlopów ojcowskich, a nawet stosują chustonoszenie! Ojcowie coraz częściej są też widziani na spacerach z dziećmi. Może być to wielka ulga dla matek Polek.

Pozostaje jednak pytanie – na ile kobieta chce zrezygnować ze swojej całościowej funkcji.?Dla jednych mam pomoc partnera jest rzeczywiście dużym wsparciem, dla innych – zaburzaniem planu dnia (bo np. dom po zabawie taty z dzieckiem wygląda jak pobojowisko).

 

Matka Polka myśląca też o sobie

Ideałem współczesnej matki Polki jest kobieta, która nie tylko fantastycznie ogarnia dom i dzieci oraz pracę zawodową, ale też dba o siebie. Fryzura pamiętająca jeszcze wizytę u fryzjera czy zadbane paznokcie są absolutnym minimum.