15 października - Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi

Na całym świecie w październiku obchodzony jest Miesiąc Świadomości Raka Piersi – coroczna akcja, której celem jest informowanie o wykrywaniu i leczeniu tej choroby, a także opiece pooperacyjnej oraz czynnikach zwiększających ryzyko zachorowania. Symbolem zmagań z rakiem piersi stała się różowa wstążeczka, a jej noszenie to oznaka solidarności z kobietami, które na niego cierpią.

Większość z nas kojarzy symbol różowej wstążki. W wielu miastach odbywają się Marsze Różowej Wstążki. W przeróżne akcję włącza się środowisko medyczne, organizacje pozarządowe, znani politycy, artyści, sportowcy oraz media. Problematyka raka piersi jest nagłaśniania, jednak liczba zachorowań wcale nie spada. Dlaczego?


Smutna prawda

Szacuje się, że rak piersi stanowi aż 25 proc. wszystkich diagnozowanych przypadków raka u kobiet.

Dalsze statystyki przerażają jeszcze bardziej:
o Na świecie - ok. 1,7 mln nowych, diagnozowanych co roku zachorowań. Umiera ponad 500 tys. kobiet.
o W Polsce – co roku 16 500 zachorowań. Umiera 5 tys. kobiet. Statystyki są nieubłagalne – co 16 Polka zachoruje na tę chorobę.

W Polsce zachorowalność na raka piersi wciąż wzrasta. Proporcjonalnie wzrastają dane o umieralności kobiet.

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi ma nam przypominać, że skuteczne zwalczanie choroby polega przede wszystkim na regularnej kontroli i wczesnej diagnozie. Kobiety wciąż nie mają świadomości, że ich zdrowie zależy tylko od nich. W przypadku choroby nowotworowej bardzo ważne jest wczesne wykrycie. Zwiększamy wtedy szansę na sukces leczenia. Przejście raka piersi w stadium zaawansowane sprawia, że leczenie staje się trudniejsze i osiąga gorsze wyniki.


Skąd ten strach?

Część z nas co miesiąc wykonuje samobadanie piersi i korzysta z mammografii. Jednak są wśród nas panie (może twoja mama, siostra, koleżanka, sąsiadka), które regularnie wyrzucają zaproszenia na bezpłatne badania. Wymówek jest mnóstwo – nic mi nie dolega/ nie mam czasu/ boję się. Naukowcy szacują, że jedna na trzy kobiety nie bada piersi ze strachu, że coś znajdzie. Boimy się, że jest już za późno/ przegapiłyśmy właściwy moment/ nic się nie da zrobić/ nie mamy wpływu na nasz organizm.


Tak dużo możemy zrobić!

My, kobiety, musimy zdać sobie sprawę z tego, że nasze zdrowie jest w naszych rękach. Naprawdę. Także w przypadku raka piersi. Wiedza o przyczynach zachorowań, a przede wszystkim świadome działanie, zwiększa szansę na uniknięcie choroby, a w przypadku wystąpienia – jej zwalczanie.

Nie wiemy, jakie są bezpośrednie przyczyny zachorowań na raka piersi, ale znane są czynniki ryzyka, m.in. urodzenie pierwszego dziecka po 30.roku życia, znaczna nadwaga czy obciążenie genetyczne.

Najważniejsza jest profilaktyka. Może właśnie 15 października przystaniesz na chwilę w codziennymi biegu i zadbasz o swoje piersi…?

o Rozpocznij regularne samobadania piersi – żeby zrobić to dobrze, poszukaj wskazówek, np. takich.

o Pilnuj terminów badań profilaktycznych (indywidualnie lekarz może zalecić inne):
- od 20.roku życia – samobadanie piersi raz w miesiącu, a co 3 lata badanie lekarskie, które może zostać uzupełnione o badanie ultrasonograficzne piersi,
- od 40.roku życia – samobadanie oraz badanie u lekarza co roku, które również może zostać uzupełnione o usg i/lub badanie mammograficzne
- od 50.roku życia – samobadanie oraz co 2 lata mammografia (skorzystaj z bezpłatnego badania – Populacyjnego Programu wczesnego Wykrywania Raka Piersi, dla kobiet w wieku 50 – 69 lat)
- od 70.roku życia – samobadanie, raz w roku badanie lekarskie, możliwość uzupełniania co 2 lata mammografią.

o Zasięgnij porady lekarza i bądź pod jego kontrolą, jeśli wśród twoich krewnych zdarzył się przypadek zachorowania na raka piersi.

o Zgłoś się do lekarza, gdy cokolwiek niepokojącego dzieje się z twoimi piersiami.

o Zadbaj o siebie - schudnij, jeśli masz sporą nadwagę; zwróć uwagę na to, co jesz; ogranicz stres; nie pal papierosów.

o Lecz przewlekłe stany zapalne.

o Wypracuj w sobie pozytywne nastawienie do świata.