8. miesiąc ciąży

Masz za sobą już 31 tygodni ciąży, a do porodu zostały Ci tylko dwa miesiące! Na pewno nie możesz się już doczekać, kiedy weźmiesz swoje dziecko w ramiona. Tymczasem przed Tobą dwa ważne miesiące, podczas których Twoje dziecko będzie się intensywnie rozwijać i podwoi swoją wagę.

 

Co możesz odczuwać w 8. miesiącu ciąży?

 • Ruchy dziecka stają się bardzo mocne, czasem mogą być nawet bolesne.
 • Skurcze Braxtona-Hicksa nasilają się.
 • Mogą pojawić się lub nasilić następujące dolegliwości:
  • uczucie trudności w oddychaniu – co spowodowane jest uciskiem powiększającej się macicy na przeponę,
  • obrzęki nóg,
  • obrzęki twarzy i rąk,
  • bóle pleców.

Twoje dziecko

32. tydzień

Twoje dziecko wciąż rośnie, w tym tygodniu długość jego ciała wynosi ok. 43 cm, a waga ok. 1 700 g. No i kopie coraz mocniej.

33. tydzień

Długość ciała wynosi ok. 43 cm, waga ok. 1 800 g. Rozwija się reakcja źrenic na światło. U chłopców jądra zstępują do moszny. Zwiększająca się ilość tkanki tłuszczowej powoduje, że skóra Twojego maluszka przybiera różową barwę.

34. tydzień

Dziecko ma już ok. 44 cm i osiągnęło wagę 2 250 g. Ustalają się fazy snu i aktywności. Rozwija się system odpornościowy. Mamy dla Ciebie też bardzo ważną informację – płuca Twojego maleństwa są już gotowe do podjęcia oddychania!

35. tydzień

Długość ciała dziecka wynosi ok. 45 cm i waży ono ok. 2 500 g. Twoje dziecko koncentruje swoje wysiłki na przybraniu odpowiedniej pozycji do porodu (głową w dół). Zmiana położenia dziecka jest możliwa w każdym tygodniu ciąży, jednak większemu dziecku trudniej się obrócić, zwłaszcza, że ilość płynu owodniowego zmniejsza się od tego czasu aż do porodu. Nieliczne dzieci decydują się nie obracać i wtedy rodzą się w położeniu miednicowym (czyli skierowane pupą w dół).   

Jakie badania zaleci lekarz w 8. miesiącu ciąży? 

 1. Morfologia krwi
 2. Badanie ogólne moczu
 3. VDRL, HIV, HCV – badania te są zlecane kobietom ze zwiększonym (ryzykiem) populacyjnym lub indywidualnym ryzykiem zakażenia. Lekarz ocenia ryzyko na podstawie przeprowadzonego wywiadu i uzyskanych informacji dotyczących: zawodu, zachowań seksualnych, przebytych operacji i zabiegów. Dla dobra dziecka nie należy niczego zatajać przed lekarzem. Może on pomóc dziecku tylko wtedy, gdy ma pełne informacje.
 4. Posiew w kierunku paciorkowców b-hemolizujących – bakterie te mogą być bardzo niebezpieczne dla noworodka, dlatego ich obecność lub brak wyniku badania w tym kierunku często są wskazaniem do profilaktycznego podawania antybiotyków podczas porodu.