2. miesiąc ciąży

Tak naprawdę dopiero teraz zaczynasz dostrzegać, że jesteś w ciąży, prawda? Miesiączka nie wystąpiła w spodziewanym terminie, a test ciążowy pokazał dwie kreseczki. Pewnie trudno w to uwierzyć, ale w Twojej macicy znajduje się istota, która za 8 miesięcy będzie noworodkiem. Czasami w terminie spodziewanej miesiączki może wystąpić plamienie, nie ma wielkich powodów do obaw, zdarza się to stosunkowo często.

 

Co możesz odczuwać w 2. miesiącu ciąży?

 • Obrzmienie i powiększenie piersi.
 • Zmienne nastroje, drażliwość, płaczliwość.
 • Mogą pojawić się następujące dolegliwości:
  • zmęczenie i senność,
  • częste oddawanie moczu,
  • nudności i wymioty,
  • zaparcia,
  • niechęć do jedzenia,
  • poszerzenie żył (widoczne pod postacią niebieskich linii na piersiach i brzuchu),
  • okresowe bóle głowy,
  • omdlenia i zawroty głowy.

Twoje dziecko

5. tydzień

Maleństwo ma ok. 3-4 mm. Na tym etapie rozwija się serce i układ krążenia, który jest pierwszym funkcjonującym układem u dziecka. Z prostej cewy rozwinie się układ pokarmowy: jelita, wątroba, trzustka i pęcherz moczowy. W przedniej części cewy nerwowej tworzą się struktury, z których rozwinie się mózg (bardzo ważna jest prawidłowa ilość przyjmowanego kwasu foliowego). Zaczyna się rozwijać również układ rozrodczy.

6. tydzień

Maluszek mierzy 6 mm. Cewa nerwowa zamyka się, dlatego tak ważne jest przyjmowanie (zwłaszcza w tym okresie) kwasu foliowego. Rozpoczyna się rozwój oczu i przewodów, z których powstanie ucho wewnętrzne. Otwierają się usta. Tworzą się zawiązki kończyn. Proporcje ciała są zupełnie inne niż u noworodka. Głowa jest bardzo duża w stosunku do reszty ciała. Jest to okres najintensywniejszego wzrastania. W badaniu USG można już zobaczyć bijące serce dziecka.

7. tydzień

Dziecko ma już ok. 10 mm i waży 1 g. Intensywnie rozwijają się kończyny, nie wytworzyły się jednak jeszcze palce. Bardzo intensywnie rozwija się mózg. Tworzy się soczewka oka, nozdrza. Rozwija się trzustka, oskrzela, mięśnie twarzy, podniebienia i język.

8. tydzień

Długość płodu wynosi 10-13 mm. Tworzą się łokcie, palce u rąk i nóg. Twarz dziecka zaczyna stawać się coraz bardziej podobna do twarzy człowieka. Pod dziąsłami pojawiają się zawiązki zębów. Dziecko jest połączone z kosmówką, która odpowiada za dostarczenie tlenu i składników pokarmowych za pomocą pępowiny. Powstają powieki, które pozostaną jeszcze długo zamknięte. Postępuje rozwój płuc oraz układu pokarmowego. Część jelit może znaleźć się poza jamą brzuszną, tworząc fizjologiczną przepuklinę pępkową, która powinna zaniknąć do 14. tygodnia ciąży.

Jakie badania zaleci lekarz w 2. miesiącu ciąży?

Badania obowiązkowe

 1. Grupa krwi i Rh
 2. Przeciwciała odpornościowe
 3. Morfologia krwi
 4. Badanie ogólne moczu
 5. Badanie stężenia glukozy we krwi na czczo
 6. VDRL.

Badania zalecane

 1. Konsultacja lekarza stomatologa
 2. Badanie HIV, HCV, badanie w kierunku toksoplazmozy (IgG i IgM), różyczki