3. miesiąc ciąży

Teraz już w pełni odczuwasz, że jesteś w ciąży. Jest to bardzo ważny okres w rozwoju dziecka, ponieważ istnieje możliwość wykonania badań w kierunku ryzyka wystąpienia niektórych wad genetycznych, jak trisomia 21. pary chromosomów (zespół Downa). Jest to zwłaszcza istotne dla ciężarnych po 35. roku życia, kobiet, które urodziły dziecko z wadą genetyczną albo gdy w ich rodzinach żyją osoby z taką wadą. Odpowiedni czas do wykonania tego badania to 11.-13. tydzień ciąży + 6 dni. Badanie polega na pobraniu 2 hormonów PAPP-A i βhCG oraz wykonaniu badania USG. Nieprawidłowy wynik testu świadczy o zwiększonym ryzyku wady genetycznej i może być wskazaniem do pobrania płynu owodniowego po 15. tygodniu ciąży i sprawdzenia kariotypu (chromosomów) płodu. Jeśli przegapiłaś odpowiedni tydzień ciąży, nie denerwuj się, można wykonać podobny test w drugim trymestrze ciąży.

 

Co możesz odczuwać w 3. miesiącu ciąży?

 • Obrzmienie i powiększenie piersi.
 • Zmienne nastroje, drażliwość, płaczliwość.
 • Pod koniec miesiąca brzuch może się zauważalnie powiększyć.
 • Mogą pojawić się następujące dolegliwości:
  • zmęczenie i senność,
  • częste oddawanie moczu,
  • nudności i wymioty,
  • zaparcia,
  • niechęć do jedzenia,
  • poszerzenie żył pod postacią niebieskich linii na piersiach i brzuchu,
  • okresowe bóle głowy.

Twoje dziecko

9. tydzień

Dziecko ma 1,5-3 cm i waży ok. 4 g. Rozpoczyna się tworzenie szkieletu ciała, początkowo chrzęstnego, który będzie ulegał kostnieniu przez długi czas. Podstawowa struktura oczu jest już dobrze rozwinięta. Zanika ogon, ale proporcje ciała dziecka są nadal inne niż w chwili urodzenia, głowa jest wciąż bardzo duża. Rozwijają się półkule mózgu. Układ pokarmowy staje się coraz bardziej skomplikowany, wydłużają się jelita, powstaje odbyt. Tworzą się wewnętrzne narządy płciowe – jajniki u dziewczynek i jądra u chłopców.

10. tydzień

Długość ciała mierzona od główki do pupy wynosi ok. 4 cm, waga 5 g. Dziecko zaczyna się wyraźnie poruszać - ponieważ ma wiele miejsca do pływania, korzysta z tego w pełni. Większość stawów już się rozwinęła: kostki, nadgarstki, łokcie, kolana. Zanikają błony między palcami. Wszystkie narządy już powstały, ale muszą się jeszcze długo rozwijać, aby osiągnąć pełną funkcjonalność.

11. tydzień

Od tej chwili dziecko w terminologii medycznej nazywamy płodem. Długość 6 cm, waga 8 g. Łożysko zaczyna funkcjonować. Krew przepływa za pomocą pępowiny między dzieckiem a łożyskiem, w którym następuje wymiana gazowa, usuwanie produktów przemiany materii oraz zaopatrywanie płodu w składniki pokarmowe i energetyczne. Trwa okres niezwykle intensywnego wzrostu dziecka. Głowa stanowi blisko połowę długości ciała. Krwinki nadal powstają w wątrobie, która zaczyna również produkować żółć. Nerki przemieszczają się na swoje ostateczne miejsce. Nadal rozwijają się narządy płciowe. Rozpoczęła się produkcja hormonów. Rozwija się tęczówka w oku. Uszka wędrują na boki główki.

12. tydzień

Długość 7 cm, waga 15 g. Prawie wszystkie organy są uformowane, ale nadal rosną i dojrzewają. Narządy płciowe stają się charakterystyczne dla płci. Rosną paznokcie i włosy. Pojawia się perystaltyka, czyli ruchy "robaczkowe" jelit. Nerki wydzielają coraz większe ilości moczu, co powoduje zwiększanie się ilości płynu owodniowego.

13.tydzień

Długość 8 cm, waga 120 g. Oczka ustawiają się coraz bardziej na wprost. Rozwijają się struny głosowe oraz mięśnie twarzy. Trzustka rozpoczyna produkcję insuliny, a jelita zaczynają cofać się do brzuszka. Dziecko jest bardzo ruchliwe. Dalszemu rozwojowi podlega funkcja wątroby. 

Jakie badania zaleci lekarz w 3. miesiącu ciąży?

Badania obowiązkowe

 1. Badanie ultrasonograficzne

Badania zalecane

 1. Badanie w kierunku wad uwarunkowanych genetycznie (test podwójny – PAPP-A+βhCG).
 2. Nieinwazyjny test prenatalny określający ryzyko wystąpienia aneuplodii (obecności dodatkowego chromosomu) poprzez detekcję materiału genetycznego dziecka (tzw. cffDNA)  krążącego we krwi obwodowej matki (NIFTY, HARMONY). Zalecany u kobiet po 35. roku życia lub w przypadku nieprawidłowych badań biochemicznych i ultrasonograficznych w I trymestrze ciąży. Badanie to w pewnym zakresie jest alternatywą dla badań inwazyjnych (amniopunkcii lub biopsji kosmówki).
 3. Badanie ogólne moczu.