1. miesiąc ciąży

Skoro czytasz te słowa, to zapewne właśnie dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, a w Twoim ciele zaczęło się rozwijać życie Waszego dziecka. Proponujemy fascynującą lekturę tego, co będzie się działo z Wami – Tobą i noszonym pod sercem maluchem – przez najbliższe ok. 40 tygodni. Fascynującą – ponieważ zadba o to matka natura dokonująca w każdej ciąży niebywałego cudu – powstania i narodzin kolejnego ludzkiego życia.

Życzymy Wam pomyślnego przebiegu tych 9 miesięcy i cieszenia się tym wyjątkowym okresem Waszego życia.

1. miesiąc ciąży

Pierwszy trymestr ciąży rozpoczyna się… od pewnego wyjaśnienia. Tygodnie ciąży liczone są od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, co oznacza, że do zapłodnienia dochodzi najczęściej na początku 3 tygodnia ciąży. Licząc dalej, 4. tydzień ciąży oznacza, że upłynęły 2 tygodnie od zapłodnienia. Na początku to trochę skomplikowane, ale szybko się przyzwyczaisz. Pewien problem stanowią nieregularne cykle miesiączkowe, wtedy czas trwania ciąży potwierdza się lub koryguje na podstawie badania ultrasonograficznego

Życie Twojego dziecka dopiero się zaczyna, ale Ty możesz już wiele dla niego zrobić: unikaj alkoholu i papierosów, jeśli nie brałaś kwasu foliowego, zacznij go brać teraz (zapobiega on poważnym wadom układu nerwowego), jeśli bierzesz na stałe jakieś leki, porozmawiaj o tym z lekarzem.

Co możesz odczuwać w 1. miesiącu ciąży?

 • Chęć posiadania dziecka – ponieważ w 2. tygodniu ciąży między Tobą a partnerem dojdzie do zbliżenia, wynikiem którego będzie zapłodnienie.
 • Niektóre kobiety odczuwają moment implantacji, najczęściej jako chwilowy ból lub ukłucie.
 • Pod koniec miesiąca możesz odczuwać:
  • nudności,
  • pełność,
  • ciężkość,
  • niechęć do jedzenia,
  • napięcie w piersiach – zwykle podobne jak przed miesiączką,
  • czasem pojawiają się wymioty.

Twoje dziecko

1. tydzień

W jajnikach wzrasta pęcherzyk, który uwolni komórkę jajową, błona śluzowa macicy złuszcza się i dlatego występuje krwawienie. W jądrach Twojego partnera produkowane są miliony plemników, każdy z innym materiałem genetycznym. Teraz wszystko zależy od Was, od dnia, godziny, kiedy zdecydujecie się na zbliżenie. Chociaż życie dziecka jeszcze się nie zaczęło, to Wasze decyzje mają wpływ na to, jakie ono będzie. Możecie sobie je wyobrażać od dawna albo zdać się na przypadek.

2. tydzień

Pod koniec 2. tygodnia (najczęściej w 14. dniu, licząc od pierwszego dnia miesiączki) dochodzi do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej. Jest ona wychwytywana przez strzępki jajowodu i transportowana nim do jamy macicy. Błona śluzowa macicy odbudowuje się i przygotowuje do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej

3. tydzień

A więc stało się, jeden z plemników dotarł do komórki jajowej i doszło do zapłodnienia. Od tej chwili materiał genetyczny dziecka został ustalony i nie może ulec zmianie. Ustalone zostały: płeć dziecka, kolor oczu, włosów i wiele innych. Po połączeniu komórek, w wyniku podziałów rozwija się maleńka zygota, która przez 5 dni wędruje jajowodem do jamy macicy. Przekształca się kolejno w morulę i blastocystę. W momencie implantacji może pojawić się niewielkie plamienie, nie jest ono powodem do niepokoju. Czasem może dojść do zapłodnienia dwóch komórek jajowych lub do jej podziału po zapłodnieniu – oznacza to, że spodziewasz się bliźniaków, trojaczków lub… kto wie.

4. tydzień

U dziecka, które zgodnie z terminologią medyczną nazywamy od teraz embrionem, wytwarzają się listki zarodkowe:

  • endoderma – rozwinie się w płuca, wątrobę i układ pokarmowy;
  • mezoderma – kości, mięśnie, nerki, narządy płciowe i serce;
  • ektoderma – skórę, włosy, oczy i układ nerwowy.

U dziecka tworzy się cewa nerwowa, z której rozwinie się centralny układ nerwowy. Maleństwo ma 1 mm i jest w tym okresie bardzo wrażliwe na czynniki zewnętrzne – infekcje wirusowe, leki, substancje chemiczne – w pewnych przypadkach mogą wywołać one wady u dziecka. Zaczyna się produkcja hormonów. Jeśli zrobisz test ciążowy, prawdopodobnie będzie dodatni.

Czytaj:

2. miesiąc ciąży
3. miesiąc ciąży