9. miesiąc ciąży

Nadszedł oczekiwany przez Ciebie dziewiąty miesiąc ciąży, kiedy nerwowo będziesz spoglądać w kalendarz i wyglądać porodu. Spokojnie - przed Tobą jeszcze ostatnie przygotowania przed przyjściem Twojego maleństwa na świat. Odpoczywaj i gromadź siły, bo przed Wami obojgiem trudne zadanie do wykonania.

Co możesz odczuwać w 9. miesiącu ciąży?

  • Ruchy dziecka mogą stać się mniej intensywne, jest to spowodowane zmniejszającą się ilością wolnej przestrzeni w macicy.
  • Bardzo często pojawiają się bóle kręgosłupa, nóg i uczucie ociężałości.
  • Oddychanie staje się łatwiejsze z powodu obniżenia się macicy.
  • Większość kobiet odczuwa częstszą potrzebę oddawania moczu.
  • Skurcze macicy bywają bolesne.

Twoje dziecko

36. tydzień

Długość ciała dziecka wynosi ok. 46 cm, a waga ok. 2 700 gramów. Większość narządów jest już w pełni dojrzała. Płuca i mózg stale się rozwijają i będą kontynuować rozwój także po urodzeniu. Organizm dziecka koncentruje większość swoich wysiłków na zwiększaniu masy ciała.

37. tydzień

Dziecko ma już ok. 47 cm i waży ok. 2 900 gramów. Od tego tygodnia ciąża jest uznawana za donoszoną. Jeśli urodzisz teraz, będzie to poród o czasie.

38. tydzień

Twoje dziecko wciąż rośnie, ma już teraz ok. 48 cm i osiągnęło wagę ok. 3 200 gramów. U wielu kobiet główka dziecka schodzi w dół miednicy matki. W jelitach płodu zbiera się smółka – pierwsza kupka.

39. tydzień

Waga wynosi około 3 300 – 3 500 gramów (ale różnice między dziećmi są bardzo duże). Wzrasta ilość surfaktantu produkowanego w płucach dziecka, pomaga on w rozprężeniu płuc.

40. tydzień

Czas na finał. To wyliczony termin porodu, ale nie należy się martwić, jeśli nic się nie dzieje. Ciąża może jeszcze potrwać nawet 2 tygodnie.

Jakie badania zaleci lekarz w 9 miesiącu ciąży? 

  1. Badanie ultrasonograficzne - z oceną masy płodu
  2. Badanie ogólne moczu
  3. Badanie KTG -w badaniu tym ocenia się skurcze macicy oraz czynność serca dziecka, aby określić jego aktywność.