Zatrucie pokarmowe – jak reagować, aby pomóc i nie zaszkodzić

Zatrucia pokarmowe zdarzają się u dzieci co jakiś czas, szczególnie latem. Wystarczy, że maluch nie umyje rąk lub zje brudny owoc i skończyć może się to przykrymi dolegliwościami żołądkowymi. Co jednak robić, gdy sytuacja nie jest tak oczywista i maluch połknie niebezpieczny dla niego lek lub detergent. Kilka sprawdzonych sposobów na pewno pomoże w tej trudnej sytuacji.

Przede wszystkim lepiej zapobiegać niż leczyć. Trzymasz w dolnej szafce domestos albo wybielacz? Często ich opakowania są w ulubionych kolorach dzieci – różowym, fioletowym, niebieskim. Myślisz, że dziecko na pewno nie otworzy zmyślnie zaprojektowanej nakrętki (przecież nawet dorośli mają z tym problem)? Niestety wypadki mają to do siebie, że dziecko jakimś trafem odbezpieczy korek i może napić się żrącego środka lub nim oblać. Lepiej przestawić domową chemię na wyższą półkę.

Domowa apteczka również powinna się tam znaleźć i nie przyciągać dziecięcej uwagi.

Masz w domu modne ostatnio kwiaty? Wiele z nich jest silnie trująca: monstera, anturium, diffenbachia, filodendron, alokazja, dracena, fikus, skrzydłokwiat, a nawet tulipany i narcyzy oraz gwiazda betlejemska. Najlepiej przestawić je na wyższą półkę lub podarować komuś w prezencie.

 

Co jednak zrobić, gdy do tragedii już dojdzie?

Objawy zatrucia to przede wszystkim silny ból brzucha, mogą pojawić się nudności i wymioty oraz nawet zaburzenia świadomości.

Jeśli podejrzewasz, że dziecko wypiło truciznę, od razu zadzwoń lub jedź na pogotowie. Dobrze, aby zlokalizować przyczynę i zabrać do szpitala butelkę lub opakowanie, np. tabletki, żrący środek. Pamiętaj, że jeśli dziecko wypiło pieniący lub żrący produkt nie wolno wywoływać u niego wymiotów! Nie prowokuj też wymiotów i nie podawaj wody, gdy dziecko straciło przytomność lub gdy od zatrucia minęło kilka godzin.

Najważniejsze trzy pytania, które musisz sobie zadać to: CO było trucizną? ILE jej było i KIEDY mogło dojść do zatrucia.

 

Kiedy podawać dziecku wodę i spowodować wymioty? Wtedy, gdy wiesz czym się zatruło lub to podejrzewasz, np. wiesz, że bawiło się z psem a później zjadło kanapkę. Można posłużyć się sposobami i podawać dziecku wodę na różne sposoby: przez słomkę, kolorowy kubeczek, butelce z ulubionym bohaterem z bajki.

Po zatruciu należy na jakiś czas przejść na lekką, niedrażniącą dietę i pozwolić dziecku odpocząć – na pewno będzie bardzo wyczerpane. Dobrze w takiej sytuacji zasięgnąć porady lekarza, być może przepisze maluchowi odpowiednie środki, które pozwolą mu wrócić do formy.

 

Więcej informacji na temat pielęgnacji i opieki nad małym dzieckiem znajdziesz w naszym kursie online BezpiecznyJunior.pl. Grono wybitnych lekarzy, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeutka oraz psycholog pomogą Ci w zdobyciu najnowszej wiedzy na temat opieki nad dzieckiem.

 

Zobacz kursy Bezpieczny Junior