Problemy laktacyjne - nawał pokarmu

Nawał pokarmu to stan fizjologiczny, który świadczy o prawidłowo rozpoczynającej się laktacji. Dotyczy obydwu piersi jednocześnie. Występuje ok. 2.-6. doby po porodzie, kiedy pod wpływem zmian hormonalnych w organizmie kobiety wielokrotnie wzrasta produkcja pokarmu. W ciągu kilku godzin piersi stają się intensywnie wypełnione, napięte, ciężkie, twarde, wyraźnie ucieplone, widoczna jest na powierzchni piersi sieć naczyń krwionośnych. Nawał trwa ok. dwóch dób, po tym czasie laktacja powoli stabilizuje się i dopasowuje do potrzeb dziecka. U niektórych kobiet nawał przebiega niemal niezauważalnie, u innych jest bardzo nasilony. Ważne, aby w tym czasie dziecko skutecznie i często ssało pierś.

 

Jak pomóc sobie i dziecku? 

  • Karm często, nawet co 1-2 godz., nie ograniczaj czasu karmienia, proponuj obie piersi na jeden posiłek; gdy czujesz, że piersi stają się twarde, sama inicjuj karmienie; pamiętaj o karmieniach nocnych.
  • Przed karmieniem odciągnij niewielką ilość mleka, aby otoczka stała się bardziej miękka i dziecko mogło prawidłowo uchwycić pierś, możesz zrobić piersiom ciepły prysznic lub ciepły okład, aby ułatwić wypływ mleka.
  • Bezpośrednio po karmieniu zastosuj zimne okłady na ok. 20-30 min., doskonale sprawdzają się liście białej kapusty schłodzone w lodówce i lekko rozbite, może to być również mrożonka owinięta w pieluszkę tetrową, kostki lodu czy specjalne okłady typu cold pack.
  • Jeśli piersi wypełniają się szybko, możesz odciągnąć trochę pokarmu miedzy posiłkami, aby odczuć ulgę.
  • Nie ograniczaj ilości wypijanych płynów, możesz natomiast w okresie trwania nawału wypijać 2-3 filiżanki szałwii lub mięty w ciągu doby; zioła te łagodnie hamują wytwarzanie pokarmu.