Pytaki- polska niezwykła gra integracyjna dla całej rodziny.

Przeczytałam już chyba wszystkie recenzję dotyczące tej gry.  Same „ochy” i „achy”. Czy możliwe, że taka gra, gdzie nie trzeba rywalizować, nie liczy się wynik, sprawi uczestnikom tyle radości?

Pytaki- to polska gra stworzona przez Panią Aleksandrę Sulej i Pana Michała Kreczmańskiego. Jak sami mówią „gra narodziła się z naturalnej potrzeby rozmawiania, dzielenia się i pogłębiania relacji rodzinnych. Czas spędzony w przyjemnej atmosferze zabawy, którą zapewnia gra może nam w tym tylko pomóc”.

Czy tak jest, niedawno się przekonałam.

„Pytaki” są praktycznie dla każdego – wiekowo od  4 – 104 lat, a liczba graczy 2 – 22. Produkt dedykowany jest dla rodzin, ma wzmacniać więzi, twórcy opisali to tak: „przyjemne spędzanie czasu w gronie rodzinnym, lepsze poznanie się graczy, rozwój świadomości emocjonalnej, ćwiczenie komunikacji, słuchania, opowiadania, kształtowanie postaw empatycznych, ćwiczenie cierpliwości, integracja międzypokoleniowa, wspieranie nauki czytania i liczenia wśród najmłodszych”.

W pudełku znajdziemy:  96 Pytaków (żetonów z pytaniami / zadaniami), czerwony woreczek na Pytaki, 6 kart uczuć z minami, które wyrażają odpowiednie emocję, autorska kostka uczuć, kostka z oczkami, zapamiętnik ( w którym zapisujemy złote myśli), pionek, ołówek, poradnik, naklejka, karta rejestracji.

Piękna pogoda sprawiła, że Pytaki pojechały z nami na piknik.  Kosz, koc piknikowy, grill, rzeka, łąka, Pytaki i my. Słońce świeciło, obiadek powoli się robił, a my oddaliśmy się grze.

Jak zacząć: my rozpoczęliśmy tradycyjnie wypełniony worek żetonami trafia do najmłodszego, a potem krąży  zgodnie z ruchem wskazówek zegara.  Każdy losuje pytanie dla siebie, odpowiada lub rzuca kostką uczuć, jeśli jest narysowana na żetonie, następnie przekazujemy worek dalej. I tak do samego końca, aż odpowiemy na wszystkie 96 pytań. Druga metoda to dla miłośników planszówek, w której wykorzystujemy do zestawu dołączoną tradycyjną kostkę i pionek.

Jednym Słowem po pierwszej rozgrywce– gra, która bawi, uczy, inspiruje i pogłębia rodzinne więzi.

Dowiedziałam się o sobie wielu rzeczy, a także mogłam powiedzieć swoim najbliższym tego czego wcześniej nie potrafiłam mówić (o dziwo ta gra rozwiązała mój język i dodała odwagi). Odkryłam przed nimi swoje marzenia, poznałam cele moich dzieci oraz to co ich w nas denerwuje. Pochwaliły się kiedy jest ich szczęśliwy dzień, czego się boją, co by zmieniły w naszej rodzinie.

Podczas gry śmialiśmy się, wspominaliśmy dobre i złe chwile, synek oczywiście miał swoją chwile kryzysu - gdy tata zapytał go, która godzina, a on się zestresował, że nie potrafi poprawnie powiedzieć. Wytłumaczyliśmy mu, że to zabawa i możemy mu pomóc, nie ma się co stresować (to nie na punkty). Ale gdy musiał wykonywać śmieszne miny to był pierwszy do tego zadania.  Mój mąż, który niechętnie okazuje uczucia na zewnątrz i rzadko gra w gry rodzinne  (wyjątek Scrabble i Dixit na wakacjach) dołączył do zabawy i z uśmiechem obdarował nas przytulasem.  Dowiedzieliśmy się co najbardziej sprawia mu radość i gdzie chciałby nas zabrać. Najtrudniejsze w tej grze to odkrycie, jak mało znamy naszą nastolatkę. Pytaki pokazały nam, że trzeba o nią walczyć, aby wyszła z tego pancerza buntowniczki. Gra jak najbardziej pozytywna, już myślimy o kolejnej rozgrywce.  Polecam jak najbardziej to okazja do świetnej zabawy i do lepszego poznawania się.

Grę można kupić http://pytaki.pl/