Maluszek na basenie

Na basen – przystosowany do zajęć z niemowlakami - można chodzić od trzeciego miesiąca życia dziecka. Dlaczego warto? Bo zabawy w wodzie stymulują rozwój emocjonalny i ruchowy dziecka. Dodatkową zaletą jest to, że dziecko jest w wodzie cały czas z mamą lub tatą (albo obojgiem) w najkorzystniejszym dla dziecka kontakcie ciało z ciałem. No i do tego jest wesoło.

 

Jeśli zamierzamy się zapisać ze swoim maleństwem na zajęcia na basenie, najlepiej skonsultować pomysł z pediatrą, szczególnie w sytuacji gdy dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry (AZS).

 

Zalety zabawy w wodzie

Zajęcia na basenie szczególnie warto wpisać w swój rodzinny kalendarz, jeśli dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe, które powoduje, że dziecko za mało się rusza. Woda takiemu maleństwu ułatwi ruch! To dobra dla niego gimnastyka przy okazji zabawy. Również dzieciom o wzmożonym napięciu mięśniowym woda pomoże – zadziała rozluźniająco, zwłaszcza w obrębie barków i kończyn górnych. Zabawa w wodzie pozytywnie też wpływa na dzieci niespokojne, nadpobudliwe czy z nadwrażliwością lub niedowrażliwością dotykową.

Ale prawie wszystkie dzieci lubią wodę! W łonie matki żyły w wodzie i po urodzeniu przez kilkanaście tygodni zachowują umiejętność poruszania się w niej i oddychania. Stąd na ogół w tym okresie życia nie zachłystują się wodą i jej nie łykają.

 

Wskazane warunki na basenie

Woda w basenie powinna mieć temperaturę 32-34˚C. To sporo dla dorosłego, ale dla maluszka to temperatura, która zapobiega nadmiernemu wychłodzeniu organizmu. Przecież niemowlę ma delikatniejszą i cieńszą skórę niż dorośli.

Najlepiej, żeby woda była ozonowana, a nie chlorowana. Ta druga może (choć nie musi) wywołać uczulenie u dziecka.

Zanim zapiszemy się na zajęcia z dzieckiem, najlepiej odwiedzić basen, porozmawiać z instruktorem, a jeszcze lepiej porozmawiać z osobami, które chodziły na dany basen ze swoimi niemowlakami. To najlepszy sprawdzian warunków panujących na basenie i atmosfery podczas zajęć.

 

Czego unikać

Nie zaleca się jednak zabierania niemowlaka na zwykły basen, np. do jacuzzi. Również należy unikać kąpieli w wodach termalnych. Wszędzie tam, gdzie temperatura wody przekracza 38 ˚C, jest wilgotno i ciepło, rozwijają się bakterie i niektóre pierwotniaki, które u małych dzieci mogą wywołać różne infekcje skórne, grzybicze i liszaje. Choroby te trudno się leczy i na ogół są nawracające.

 

Co ze sobą zabrać

Na ogół instruktorzy zajęć dla rodziców z niemowlakiem wymagają pisemnego zaświadczenia od pediatry, że dziecko może uczestniczyć w zajęciach.

 

Dla dziecka:

  • pieluszka jednorazowa przeznaczona do zabawy w wodzie (takie pieluszki nie mają absorbentu, więc nie wchłaniają wody, a zabezpieczają przed wydostaniem się zawartości pieluszki na zewnątrz,
  • płyn do mycia, oliwka,
  • ręcznik,
  • szlafroczek,
  • zabawkę,
  • przekąskę po kąpieli.

 

Dla rodzica:

  • strój kąpielowy,
  • klapki antypoślizgowe,
  • ręcznik,
  • środki pielęgnacyjne.

Po osuszeniu, jeszcze chwilę trzeba pobyć z dzieckiem w budynku, aby nie wychodzić od razu na powietrze.

 

Przebieg zajęć

Najpierw dziecko jest oswajane z otoczeniem, dźwiękami, rodzic, trzymając maleństwo w rękach, zanurza je powoli w wodzie.

Pod okiem instruktora rodzice kładą maluszki na brzuszku na wodzie, na pleckach, kołyszą je na wodzie, dzieci bawią się pływającymi zabawkami. Rodzice są cały czas ze swym maleństwem i je asekurują. Instruktor zademonstruje wszystkie ćwiczenia.

Z czasem instruktor przygotuje rodziców i niemowlę do nurkowania i innych zabaw, bardziej przypominających pływanie. Oczywiście oprócz zajęć pod dyktando instruktora, zawsze jest czas na to, żeby po prostu pobawić się z dzieckiem w wodzie, poprzytulać i pośmiać.  

W zajęciach z niemowlakiem na basenie nie chodzi tak naprawdę o naukę pływania, ile o stymulowanie emocjonalnego i fizycznego rozwoju dziecka oraz o świetną, bo wspólną, rodzinną zabawę. Gdy zajęcia prowadzi doświadczony instruktor, również dorośli mają okazję do gimnastyki z zachowaniem bezpieczeństwa niemowlaka. 

Rodzice, którzy ze swymi maluszkami uczęszczali na basen, mówią, że jest to cudowna zabawa. O czym najlepiej świadczą zdjęcia w rodzinnych albumach.