Babcia, dziadek i wnuki - niepowtarzalna więź

"Jeśli nic nie idzie dobrze, zadzwoń do babci"

powiedzenie włoskie

Babcie i dziadkowie odgrywają wyjątkową rolę w życiu dziecka. 
Dziadkowie mogą być opiekunami, pocieszycielami, powiernikami, towarzyszami zabawy, pomocnikami...

Na czym polega wyjątkowość więzi dziadków i wnuków? Dziadkowie mogą zapewnić wnukom bezwarunkową miłość i akceptację, dać im ciepło, poświęcić im swój czas. Jednak jest to zupełnie inny czas niż ten spędzony z rodzicami.


Dziadkownie angażujący się w relacje z wnukami pełnią w ich życiu bardzo ważne role, którym można nadać symboliczne opisy:

  1. Babcia i dziadek są "pocieszycielami". Kochająca babcia i dziadek potrafią ochronić wnuki przed "złem tego świata": opatrzyć zdarte kolano, przytulić i pocałować, żeby mniej bolało; pocieszyć gdy kolega z przedszkola dokuczał lub popchnął na placu zabaw.
  2. "historykami rodzinnymi" pomagają dzieciom zobaczyć ciągłość między przeszłością a teraźniejszością, każdy wnuk z zainteresowaniem słucha opowieści o tym jak był malutki i babcia/dziadek przez pół nocy czuwał/a przy nim gdy miał kolki lub był chory. Chętnie posłucha również opowieści o tym jak mama lub tata byli mali i wcale nie byli tak grzeczni jak im się wydaje... Są też dla dzieci wejrzeniem w przeszłość, żyli przecież w całkiem innym świecie w innej rzeczywistości niż obecnie. Opowieści o tym mogą być ciekawsze od niejednej bajki.
  3. "arbitrami" w konfliktach między wnukaim a ich rodzicami, niejednokrotnie pełnią rolę negocjatorów w konfliktach i pomagaj wnukom zrozumieć zachowanie ich rodziców.
  4. Babcia i dziadek stanowią stały punkt odniesienia, swojego rodzaju "kotwicę", szczególnie ważną, gdy rodzina doświadcza kłopotów lub wprowadzane są zmiany w życiu naszych małych pociech.
  5. Dziadkowie są "ochroniarzami" - stoją na straży trwałości rodziny, zapewniają ochronę i opiekę w trudnych sytuacjach, zapewniają wsparcie.

Pamiętajmy, że dla naszego dziecka relacje z dziadkami są bardzo istotne i warto wspólnie je pielęgnować. Nie są bardziej lub mniej ważne niż relacje z nami, rodzicami: są po prostu inne i odgrywają wyjątkowo pozytywną, niezastąpioną rolę w rozwoju dziecka.

 

Artykuł opracowany przy współpracy Wiktorii Jaciubek, psycholog i psychoterapeutki z Centrum Psychologiczno-Coachingowym Inspeerio w Poznaniu, www.inspeerio.pl