Skóra po ciąży – powrót do formy

Dużo tej skóry, oj dużo

O skórze brzucha powinniśmy pomyśleć jeszcze przed jej rozciągnięciem się. Musi być nawodniona, elastyczna i jędrna, żeby nie rozstępowała się, a po porodzie wróciła szybko do formy.

Dla wielu kobiet, które dopiero co urodziły dziecko, wielkość brzucha może wywołać szok. Brzuszek zniknie, choć nie zawsze, ale potrzeba na to czasu. Bardzo często konieczne są intensywne ćwiczenia (oczywiście, w czasie dozwolonym po porodzie), ale zdarza się, że skóra nigdy nie osiąga formy sprzed ciąży.

Po okresie ciąży skóra nie jest już tak jędrna, staje się sucha i zwiotczała. Włókna kolagenu i elastyny rozciągają się, co zmniejsza jędrność. Kondycji skóry nie sprzyjają również wahania wagi ciała, zmniejszona aktywność fizyczna i źle zbilansowana dieta.

Problemem może być nadmiar zwiotczałej skóry na brzuchu. Jeżeli skóra jest zadbana, nawilżona, a brzuszek w ciąży nie był aż tak duży, miękka „podusia” szybciej zniknie. Na pewno wpływ na to mają liczba ciąż, predyspozycje genetyczne oraz wiek. Ostatecznie, jeśli ćwiczenia nie przyniosą efektu, fałd skóry może zostać usunięty przez chirurga plastyka.

Ćwiczenia są ważne, ale warto jest sięgnąć też po kosmetyki pielęgnujące skórę, o silnym działaniu ujędrniającym i nawilżającym. Nakładanie kosmetyków dobrze jest połączyć z masażem. Pomocna okazuje się być też dieta, zwłaszcza ta bogata w ryby morskie, ze względu na obecność w nich kolagenu.

Rozstępy

Rozstępy są dość trwałą pamiątką po ciąży, będącą efektem rozciągania skóry i zmian hormonalnych. Jeśli nie udało się nam uniknąć rozstępów, nasze działania sprowadzają się do ich spłycenia i rozjaśnienia. Nie powinniśmy odkładać tego w czasie, łatwiej jest się rozprawić ze świeżymi bliznami (wtedy, kiedy są jeszcze czerwone). W codziennej pielęgnacji bardzo ważne są masaże, stosowanie peelingów ścierających i kosmetyków wyspecjalizowanych w walce z rozstępami, a więc zawierających wyciągi roślinne z Centella asiatica, skrzypu polnego, bluszczu oraz retinol i witaminę C. Dość skuteczne działanie mają oleje, np. kokosowy, arganowy. Jednak domowe sposoby spłycają rozstępy, nie usuwają ich. Z pomocą przychodzą zabiegi estetyczne.

Żylaki

Jeśli pojawiły się na nogach, dobrze jest pokazać je specjaliście (flebologowi). Tu już nie chodzi tylko o względy estetyczne, ale też medyczne. Dostrzegalne  zmiany mogą świadczyć o przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych. Nieleczone powodują często nasilenie zaburzeń układu krwionośnego. Żylaki „nie lubią”:

  • stania i siedzenia w jednej pozycji przez dłuższy czas,
  • braku odpoczynku, zwłaszcza z nogami uniesionymi do góry,
  • zakładania nogi na nogę,
  • podkurczania nóg,
  • noszenia obcisłych rzeczy, zwłaszcza rajstop i skarpet ze ściągaczami,
  • wylegiwania się na słońcu,
  • nadwagi. 

Przebarwienia i pajączki

W walce z przebarwieniami pomoce są zarówno sposoby domowe, jak i te stosowane w gabinetach dermatologicznych. Do użytku domowego przeznaczone są preparaty wybielające, słabsze – do nakładania na całą twarz i silniejsze – do stosowania miejscowego. Kurację kremem albo serum, na dzień lub na noc, wspomagają specjalne peelingi wybielające. Preparaty wybielające składają się zwykle ze związków złuszczających naskórek oraz ze związków rozjaśniających (witamina C, pochodne witaminy A, kwasy owocowe, bądź glikolowy). Kosmetyki są bezpieczne, ale powinny być stosowane po okresie połogu, gdy gospodarka hormonalna organizmu wyrówna się.

Oczywiście, w gabinecie dermatologicznym możemy oczekiwać szybszego i bardziej skutecznego działania. Przebarwienia są najczęściej usuwane za pomocą złuszczania mechanicznego (mikrodermabrazja), peelingów i zabiegów laserowych.

Gdy młoda mama zauważy na swojej twarzy tzw. pajączki, smarowanie skóry kremem do cery naczyniowej może nie wystarczać. Co prawda, krem zapobiega zwykle tworzeniu się kolejnych pajączków, ale nie zlikwiduje tych, które już są. Ważna jest wizyta u specjalisty, gdyż naczynka mogą zmienić się w trądzik różowaty. Najskuteczniejszą metodą jest zabieg zamykania naczynek.