Przez ewwa
#375 Moje Drogie Mamy,
jestem mamą prawie 4 miesięcznej Amelki, do tej pory nie miałyśmy stałego harmonogramu dnia, ale z biegiem czasu i mi zaczyna brakować tej przewidywalności kolejnych zdarzeń i czasu.
podzielcie się proszę Waszymi doświadczeniami w tym zakresie i może jakieś małe podpowiedzi jak to u Was wygląda? będę wdzięczna...
Przez groni
#385 Musisz sama wyczuć co jest potrzebne w danej chwili Twojej małej. Mój 3,5 miesięczny Hubert ma już mniej więcej określone pory spania i jedzenia. Wiadomo że nie robi się nic z zegarkiem w ręce tylko na wyczucie. Podejrzewam że Twoja mala ma już swój plan dnia tylko musisz jej się uważniej przyglądać i reagować. No i bardzo ważna mniej więcej stała pora kąpieli. :) powodzenia
Przez perpetua88
#390 Sama szybko się przekonałam jak ważny jest harmonogram dnia. U 4 miesięcznego dziecka już można zaobserwować pewną cykliczność. Ja najpierw przez tydzień prowadziłam zapiski, by sprawdzić czy jest jakas regularność i okazało się, że tak. Miała tryb: sen, jedzenie, aktywność, sen, jedzenie, aktywność....O podobnych porach córka wołała jeść, spała, była aktywna. I tak z czasem wypracowałyśmy plan dnia, gdzie np. wstaje o 8 i je śniadnie, potem 11- II sniadanie, 14- obiad itd.... oczywiście nie sztywno, wszytsko jest elastyczne, dostosowane do potrzeby chwili
Przez kklaudia05
#595 Myślę, że harmonogram dnia jest potrzebny. Oczywiście nie da się robić wszystkiego z zegarkiem w ręku ale gdy musiałam na trochę wrócić do pracy to na kartce spisałam teściowej o której mały wstaję co ile je, kiedy ma drzemkę i wg tego schematu zawsze się trzymaliśmy. Teraz gdy Filipek ma 1,5 roku to jest nam łatwiej, je co trzy godzinki, ma jedną drzemkę, rytuałem u nas jest zawsze kąpiel o tej samej porze i łatwiej jest mu zasnąć.