Przez anuskapl
#338 WITAM, MOJA CÓRECZKA MA 3,5MIES.
GDY ĆWICZĘ Z NIĄ MIĘSNIE KARKU ITD I PODNOSZĘ ZA RĄCZKI GDY ONA LEŻY -MAŁA WSTAJE.
CZY TO OBJAW NIEPOKOJĄCY..CZY MOCNE MIĘŚNIE DZIECKA??
JA JAKO NIEMOWLAK BIEGAŁAM JUŻ JAK MIAŁAM 9MIESIAC ŻYCIA.
POZDRAWIAM
Przez agusia0409
#339 Witam :)
Niektórzy pediatrzy zalecają, a wręcz nakazują rodzicom tego typu ćwiczenia z maluszkiem, wiem jednak, że tego typu działania nie są korzystne dla dziecka. Z mojego rodzicielskiego (mój synek ma 6 miesięcy) i zawodowego (jestem fizjoterapeutką ) doświadczenia wiem ,że można tym zaburzyć rozwój motoryczny dziecka. Napisałaś, że dziecko wstaje przy próbie podciągania za rączki, więc albo nie jest jeszcze na to gotowe i po prostu w taki sposób daje Ci o tym znać , albo może to być wzmożone napięcie mięśniowe (to nic strasznego sama to przerabiałam z moim dzieckiem i można to zredukować odpowiednio dobranymi ćwiczeniami), przy wzmożonym napięciu mm dodatkowo mogą występować inne zachowania maluszka tj. prężenie, wysokie zadzieranie główki w leżeniu do brzuszku , które może pojawić się już u noworodka, idp... Czy któreś dodatkowo zaobserwowałaś?
Dodam jeszcze, że ja z moim dzieckiem nie robiłam tego typu ćwiczeń (chociaż nieraz spotykałam się z opiniami , że tak trzeba), ani nie uczę go siedzieć i mimo problemów z napięciem mięśniowym w tym momencie wykonuje obrót z plecków na brzuszek i z brzuszka na plecki, zaczyna raczkować, wykonuje siad boczny (pierwszy krok do samodzielnego siadu).
Jeżeli mogę coś zasugerować polecałabym konsultację u fizjoterapeuty, ale koniecznie takiego, który zajmuje się pracą z małymi dziećmi.
Pozdrawiam