Przez karuś
#300 Jestem w ciąży i niebawem w naszej rodzinie pojawi się kolejne maleństwo. Synka przygotowuję na pojawienie się nowego członka rodziny. Boję się jednak, że mino wszystko będzie zazdrosny bo przez ostatnie 3 lata rodziców miał tylko dla siebie. Znacie jakieś niezawodne sposoby na zazdrość dziecięcą? ;)
Przez kimilka
#301 U nas różnica wieku jest podobna - dokładnie 3,5 roku :) My staraliśmy się wyprzedzić fakty i dokładnie wytłumaczyć starszej córeczce jak to będzie jak pojawi się jej siostra. I że kiedy ona była malutka to również poświęcaliśmy jej bardzo dużo czasu (pokazywaliśmy przy tym zdjęcia jak np.karmiłam ją piersią). Do tego dodawaliśmy że to fantastycznie że już jest taka duża i samodzielna, bo może teraz już robić wiele rzeczy sama, bez naszej pomocy:) Kiedy urodziła się druga córeczka to angażowaliśmy tą starszą w pomoc - teraz nawet pampersy z śmierdzącą kupką wyrzuca bez gadania :D Oczywiście nie można przesadzić, bo starsze dziecko moze poczuć się wysługiwane i potrzebne tylko do pomocy przy tym młodszym. Ale jak zobaczy że jest potrzebna to może to pomóc w przezwycięzaniu zazdrości :) Chociaż to jest normalne zjawisko, i myślę że pojawia się wszędzie, więc nie demonizowałabym zbytnio. Chyba że Państwa synek był baaardzo rozpieszczany przez wszystkich - to może być wtedy większy problem z akceptacją Nowego Członka Rodziny. Trzymam kciuki !:)
Przez bobusie2
#589 Między moimi maluszkami jest dwa lata różnicy. Też się bałam zazdrości starszego. Ale po trzech miesiącach stwierdzam, że nie jest tak źle ;) Mały jest bardzo troskliwy wobec młodszej siostry. Wszystkim by się z nią dzielił. Chce się nią opiekować. Jestem z niego dumna.