Warte przeczytania – R. Holiday „Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy”

Tytuł: „Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy”

Autor: R. Holiday

Wydawnictwo: Helion

ISBN: 978-83-283-0733-9

W książce „Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy” znajdziemy potwierdzenie, że w sytuacjach kryzysowych ważny jest stoicyzm i opanowanie. R. Holiday pomaga rozprawić się z problemami, z jakimi spotykamy się na co dzień. Proponuje konkretne rozwiązania i strategie. Najważniejsze z nich wydaje się być „zdrowe” spojrzenie na trudności, czyli zmiana perspektywy. Pamiętaj: to my decydujemy, w jaki sposób patrzymy na daną sytuację. W każdej chwili możemy zmienić perspektywę. Nie możemy sprawić, że nasza przeszkoda zniknie – ta część równania jest stała – ale możemy wykorzystać potęgę perspektywy, aby spojrzeć na nią w inny sposób. To, jak będziemy postrzegać daną przeszkodę, jaki kontekst jej nadamy i jak do niej podejdziemy, wpłynie na to, jak nużące i męczące będzie jej pokonywanie (s. 50).

Książka „Przeszkoda czy wyzwanie…” umacnia nasze „ja”. Problemy po prostu są, zdarzają się, ale nie są powodem, dla którego mamy odejmować sobie poczucia własnej wartości. R. Holiday przeprowadza czytelnika przez wiele etapów zmierzania się z problemami (m.in. uczenie się wytrwałości, ukierunkowywanie swojej energii czy przechodzenie do ofensywy). Jednak autor docenia również moment zatrzymania się. Nie wszystkie trudności bowiem wymagają natychmiastowego działania. Błędnie zakładamy, że posuwanie się do przodu to jedyny sposób, żeby zrobić postępy – jedyna droga do zwycięstwa. Czasami stanie w miejscu, skręcenie w bok albo nawet zrobienie kroku do tyłu okazuje się najlepszym sposobem na usunięcie blokady, która zagradza nam drogę (s. 124).

Po przeczytaniu książki „Przeszkoda czy wyzwanie…” możemy odnieść wrażenie, że rzeczywiście wszystkie problemy są do rozwiązania, trzeba tylko podejść do nich mądrze. Takiego przemyślanego rozwiązywania uczy właśnie R. Holiday. Autor przede wszystkim zachęca do działania. Nawet, jeśli trudność wymaga chwilowego zatrzymania się i namyślenia, trzeba robić krok do przodu. Powiedz sobie: już nadszedł właściwy czas. Zaczął wiać silny wiatr. Dzwony zaczęły dzwonić. Rusz się, zacznij działać. Często zakładamy, że świat kręci się tak, jak my tego chcemy. Odkładamy różne sprawy na później, zamiast przejąć inicjatywę. Truchtamy, zamiast biec. (…) Dlatego weź bat do ręki i zrób zamach. Zamiast gdziekolwiek dojść, musisz najpierw zacząć iść (s. 84).

 

Książka otrzymana dzięki uprzejmości Wydawnictwa Helion

(księgarnia Sensus.pl)