Szampon przeciwłupieżowy – dlaczego jest niezbędny?

Charakterystyczne i łuszczące się białawe płatki, które łatwo zauważyć na włosach lub wierzchnich warstwach ubrań, to najczęstsze objawy łupieżu. Przyczyny tej choroby mogą być bardzo zróżnicowane, a najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się jej objawów jest szampon przeciwłupieżowy. Niestety zdarzają się sytuacje, w których po zakończeniu kuracji problem łupieżu po pewnym czasie powraca. Skąd bierze się problem nawracającego łupieżu i jakie są tego przyczyny? Sprawdź. 

Szampon przeciwłupieżowy – dlaczego jest niezbędny?

Łupież to choroba skóry, której leczenie głównie ma charakter miejscowy. W tym celu, w zależności od nasilenia objawów, stosuje się różnego rodzaju kuracje bezpośrednio na skórę głowy. Mogą one mieć formę ampułek lub wcierek, jednak najczęściej wybieranym i nierzadko najskuteczniejszym produktem jest szampon przeciwłupieżowy. To preparat, który charakteryzuje się wysoką zawartością substancji aktywnych, których zadaniem jest zwalczanie objawów choroby.

Działanie terapeutyczne szamponu przeciwłupieżowego polega na usuwaniu nadmiernej ilości zrogowaciałego naskórka, a także działaniu przeciwgrzybiczym i przeciwbakteryjnym. Składnikami, które w walce z nierzadko silnymi objawami łupieżu wykazują się największą skutecznością, są: kwas salicylowy, pirytonian cynku, dwusiarczek selenu, pirokton olaminy czy oktopiroks. Częstym składnikiem jest także siarka, której działanie polega na uregulowaniu pracy gruczołów łojowych. 

Wybierając szampon przeciwłupieżowy, warto pamiętać, że skóra głowy, na której pojawia się łupież, bardzo często jest wrażliwa i podatna na podrażnienia. Dlatego też przy zakupie tego preparatu powinniśmy zwracać dużą uwagę na to, czy oprócz substancji aktywnych znajdują się w nim składniki o działaniu łagodzącym i nawilżającym.

Łupież – przyczyny

Skąd tak naprawdę bierze się łupież? Przyczyny tej choroby nie są jednoznaczne. Mogą to być zarówno uwarunkowania genetyczne, zaburzenia hormonalne, uszkodzenie warstwy hydrolipidowej skóry czy zaburzony mikrobiom. To idealne warunki dla rozwoju grzybów z gatunku Malassezia, które w nadmiernych ilościach zaczynają żerować na skórze naszej głowy, wywołując stan zapalny i podrażnienie. Oprócz tego nie powinniśmy zapominać o czynnikach, na które my sami możemy mieć wpływ. Są to na przykład:

  • nadmierny stres;
  • nieodpowiednia dieta – brak odpowiedniej ilości witamin, minerałów i składników odżywczych, a zbyt duża ilość cukrów prostych i soli;
  • częste przebywanie w mocno ogrzewanych pomieszczeniach;
  • niektóre zabiegi upiększające – koloryzacja, trwała ondulacja, rozjaśnianie włosów, a także przegrzewanie skóry głowy suszarką;
  • niedokładne spłukiwanie szamponu lub odżywki;
  • korzystanie ze zbyt mocno oczyszczających lub drażniących produktów do pielęgnacji włosów.

 

Dlaczego łupież nawraca?

Stosowanie kuracji przeciwłupieżowej w zależności od nasilenia objawów zwykle trwa kilka tygodni. Niestety czasami zdarza się, że choroba zaczyna nawracać. Dlaczego tak się dzieje? W niektórych przypadkach przyczyna może leżeć w zbyt szybkim zakończeniu leczenia. Warto pamiętać, że nawet po zakończeniu kuracji powinniśmy stosować szampon przeciwłupieżowy (np. raz w tygodniu), aby podtrzymać efekty jego działania. Jednocześnie łupież to choroba, która wykazuje dość duże skłonności do nawrotów, dlatego aby jej zapobiec, powinniśmy pamiętać o regularnym stosowaniu szamponu przeciwłupieżowego.

Inną przyczyną nawracającego łupieżu jest niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy. Tutaj winne są przede wszystkim silne detergenty oraz alkohol, które mocno wysuszają skórę głowy. Niestety stanowią one częsty składnik szamponów. Dlatego też jeśli pomimo zakończenia kuracji przeciwłupieżowej zaczynasz zauważać u siebie jego nawroty, dokładnie przyjrzyj się zawartym w swoich produktach składnikom. Być może konieczna będzie zmiana szamponu.

Niestety nawracający łupież często towarzyszy niektórym chorobom jak padaczka, choroba Parkinsona, zapalenie trzustki czy wirusowe zapalenie wątroby typu C. Duży wpływ na jego obecność ma także stresujący tryb życia.