SPA – luksus dla ciała i duszy

Rozszyfrowujemy określenie

O ile słowo „SPA” kojarzy nam się z zabiegami na ciało, o tyle samo znaczenie jest mało komu znane. Źródeł określenia upatruje się w łacińskiej sentencji Sanitas per aquam, która oznacza „zdrowie dzięki wodzie”, ale także w nazwie belgijskiego miasta Spa (bogatego w wody lecznicze). Filozofia SPA skupia się w znacznej mierze właśnie wokół wody, która jest symbolem życia.

Pobyt w SPA ma pomóc w odzyskaniu sił witalnych i spokoju ducha. Klient musi czuć się komfortowo. Ważne jest miejsce, najlepiej z dala od miejskiego gwaru, z wnętrzem wprowadzającym w stan relaksu i zapomnienia. Priorytetem SPA jest pielęgnacja ciała, ale skupienie i wyciszenie ma też przynieść spokój skołatanym nerwom. Odczuwana odmiana ma być całościowa. Tych kilka godzin, poświęconych na masaże, kąpiele oraz inne zabiegi, pozwalają poczuć się luksusowo.

 

SPA modne i potrzebne

Jeszcze kilka lat temu SPA wydawało się być nieosiągalne dla zwykłego śmiertelnika. Niektórzy dopatrywali się w tym fanaberii ludzi bogatych i opływaniem w luksusy. Dzisiaj rynek SPA odradza się, a jego uroki są doceniane przez wielu, co widać m.in. w ofertach hotelów. To nie tylko zabiegi, ale też niepowtarzalne miejsce i klimat. Doceniane są nie tyle właściwości lecznicze, co relaksacyjne. Ludzie zmęczeni i przepracowani szukają odskoczni od codzienności i miejsca, które pozwoli się wyłączyć.

 

Dzienny pobyt w SPA – moc atrakcji

Aby osiągnąć stan maksymalnego odprężenia, nasze ciało chce zostać potraktowane całościowo i kompleksowo. Forma dziennego pobytu polega najczęściej na wykupieniu pakietu kosmetycznego. Zabiegi są dobierane do indywidualnych potrzeb. Dzienny pobyt umożliwia korzystanie ze wszystkich atrakcji SPA, nie tylko z masaży, ale też z basenu, jacuzzi czy z sauny. Niektóre kompleksy SPA mają w ofercie również groty solne i jaskinie mroźne. Zaplanowane zabiegi odbywają się najczęściej o ustalonych godzinach. Poza nimi klient może zwykle korzystać ze wszystkich atrakcji dodatkowych. Wszystko po to, aby osiągnąć maksymalny relaks i zapomnieć o troskach życia codziennego.

 

Jaccuzi, czyli hydromasaż

Zabiegi hydromasażu służą pobudzaniu, dodawaniu energii i poprawianiu samopoczucia. Relaksują, uspokajają, rozluźniają napięte mięśnie. Masaż wodny przynosi też ulgę w bólach stawów i głowy. Poleca się go osobom pracującym w pozycji siedzącej lub stojącej, mającym problemy z kręgosłupem, cierpiącym na zwyrodnienia. Świetny w walce z cellulitem. Przed zastosowaniem zabiegu osoby z cukrzycą, żylakami i z chorobami układu krążenia powinny odbyć konsultację lekarską.

Ciekawostką jest fakt, że nazwa „jacuzzi” wywodzi się od nazwiska wynalazcy – Roya Jacuzzi, który wynalazł urządzenie właśnie do masażu wodnego. Hydroterapię wykorzystują sanatoria, ośrodki rehabilitacyjne i gabinety, ale dużą popularnością cieszą się chociażby wanny z hydromasażem.

 

Sauna – zdrowie w gorącu

Korzystanie z sauny polecane jest w szczególności osobom zestresowanym, z napiętymi mięśniami, ale również z przewlekłym zapaleniem stawów, z bólami reumatycznymi, depresją, a nawet z obturacyjnym zapaleniem płuc. Rodzajów sauny jest kilka

  • parowa (zwana łaźnią rzymską, turecką i termami) – o temperaturze 40 – 60 °C, ale ze 100 proc. wilgotnością powietrza, co w efekcie daje odczucie gorąca. Pobyt w takiej saunie wynosi maksymalnie 15 minut.
  • mokra – o zaledwie 20 – 40 proc. wilgotności powietrza. Kąpiel zaczyna się od 50 °C, po czym temperatura jest zwiększana do 90°C. Efektem jest szybkie pocenie sie, ale błyskawiczne wysuszenie skóry. W takiej saunie oddycha się dość ciężko.
  • sucha (fińska lub szwedzka) – o wysokiej temperaturze (do 120 °C), ale o zaledwie 10 proc. wilgotności powietrza. Należy pojawiać się w niej raz w tygodniu.
  • solna – świetna dla osób z chorobami układu oddechowego. Odbywa się tu inhalacja solna.
  • na podczerwień (infrared )- można odwiedzać codziennie.
  • biosauna – jest odmianą sauny suchej. Często połączona z aromaterapią. Można przebywać w niej codziennie.

Pakiety zabiegów w SPA są świetnym pomysłem na prezent. Warto również pomyśleć o sobie!