Kalendarz adwentowy – zrób go sama!

Znasz to? – kupujesz piękną bombonierkę, która ma wam towarzyszyć aż do świąt, jednak czekoladki jakoś same znikają? Jesteś przeciwniczką codziennego podawania dziecku słodyczy, ale ciekawi cię idea kalendarzy adwentowych? Spróbuj zrobić taki samodzielnie, a najlepiej z dzieckiem. Dlaczego?

 • Sama decydujesz nie tylko o wyglądzie kalendarza, ale również o jego zawartości.
 • Twoje dziecko oczekuje codziennie na nowe „okienko”, które jest dla niego wielką niewiadomą – są emocje, ale też różnorodność. Nie codziennie czekoladki, a coś nieznanego – zadanie do wykonania, maleńki upominek czy nawet coś słodkiego (ale nie każdego dnia).
 • Ty sama masz ogromną satysfakcję – naprawdę, nie musisz mieć dużych umiejętności plastycznych, żeby stworzyć kalendarz dla dziecka na miarę cudu świata!

 

O co chodzi w kalendarzu adwentowym?

Większość z nas dowiedziała się o istnieniu takiego kalendarza wraz z pojawieniem się w sklepach właśnie kalendarzy – bombonierek. Oczywiście, są one przez dzieci uwielbiane, nie tylko ze względu na możliwość codziennego jedzenia czekoladek, ale samego czekania i odkrywania. I taki jest też zamysł kalendarzy – żeby wzmocnić radość oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Aby całość miała sens, wystarczy pilnować codziennego odkrywania i pokazywania „jeszcze tyle dni do świąt”.

Wiesz jak to było dawniej z kalendarzami adwentowymi? Każdego dnia zapalano jedną z 24 świeczek lub skreślano jedną z 24 kresek zaznaczonych kredą na drzwiach. Zwłaszcza w domach katolickich codziennie wkładano po jednym źdźble słomy do szopki.

My zachęcamy ciebie do samodzielnego wykonania kalendarza. Możliwości jest nieskończenie wiele!

 

Kalendarze dla leniuszków i dla pracusiów

W Internecie znajdziesz mnóstwo inspiracji i gotowych pomysłów, np. takitaki czy taki.

Wszystko zależy od tego, jakim czasem dysponujesz. Niektóre kalendarze, zwłaszcza te wymagające szycia, są bardzo czasochłonne, jednak weź pod uwagę, że solidnie wykonany kalendarz posłuży wam na kilka lat i może być świetną pamiątką.

Jeśli jednak chcesz stworzyć coś „na szybko”, również nic straconego! Korzystaj z inspiracji na różnych blogach, z podpowiedzi, także naszych. Znajdź sposób najbardziej tobie odpowiadający.


WARIANT SZYBSZY:

 • KOPERTY - potrzebujemy: 24 koperty (białe lub kolorowe), które kolejno numerujemy, ozdabiamy i wypełniamy zawartością (o tym poniżej). Opcja super szybka zrobienia kalendarza – koperty wkładamy do pudełka i już. Wariant bardziej angażujący – w rogu koperty robimy dziurki dziurkaczem, przez które przewlekamy wstążeczkę lub sznurek i całość zawieszamy w wybranym miejscu. Świetnym rozwiązaniem jest również przypinanie kopert do sznurka ładnymi klamerkami (w sklepach papierniczych możemy zakupić ozdobne – z aplikacjami świątecznymi).
 • KUBECZKI – małe, papierowe, ładnie ozdobione, przypinamy do sznurka klamerkami. W środku kubeczków umieszczamy drobne niespodzianki.
 • SAKIEWKI – dają mnóstwo możliwości. W sakiewki z kolorowego papieru zawijamy prezenciki, które następnie przypinamy do sznurka lub wkładamy do słoja lub koszyka.


WARIANT BARDZIEJ CZASOCHŁONNY

 • WORECZKI – wyszywane samodzielnie, np. z juty, bawełny lub filcu. Koniecznie ponumerowane.
 • KIESZONKI – do dużej powierzchni materiału (założonego np. na tablicę korkową) przyszywamy 24 kieszonki.
 • PUDEŁECZKA PO ZAPAŁKACH – 24 pudełeczka pięknie ozdabiamy, owijając każde papierem lub ozdabiając dopiero całość uformowaną z pudełek (pudełka układamy np. na kształt domku i sklejamy ze sobą).

 

Co do środka?

Możliwości przygotowania kolejnych okienek jest mnóstwo!

 • Artykuły plastyczne – kolorowe taśmy klejące, naklejki, gumki do mazania, temperówki, nożyczki do zdobienia, wycinacze do papieru, klej w sztyfcie
 • Kolorowanki, notesiki, magnesy
 • Ozdoby – gumki do włosów, spinki, kolczyki samoprzylepne, tatuaże, pierścionki
 • Słodycze, np. na 6 dni – mała pralinka, cukierek czy ciasteczko
 • Zadania:
  - pieczenie pierników
  - wykonanie ozdób na choinkę
  - karmnik
  - zrobienie i wysłanie kartek świątecznych
  - ubranie choinki.