Farby do pokoju dziecięcego – jak wybrać?

Dziecięce królestwo to wyjątkowe miejsce, które powinno emanować pozytywną energią oraz pozytywnie działać na wyobraźnię malucha. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając farby i czym kierować się podczas wyboru koloru ścian w pokoju dziecięcym.

Farby do pokoju dziecięcego – pamiętaj o normach

Dzieci są bardzo wrażliwe na działanie substancji chemicznych i wszelkiego rodzaju drażniące zapachy. Z tego powodu powinieneś wybierać farby, mając na uwadze, to by spełniały odpowiednie normy. Wszystkie wymagania zostały określone w normie zabawkowej PN-EN 71-3. To ten dokument jest odpowiedzialny za ustalanie limitów oraz metodykę badań migracji pierwiastków takich jak: antymon, arsen, bar, kadm, chrom, ołów, rtęć i selen. Co więcej, farby do pokoju dziecięcego powinny mieć również możliwie najniższą zawartość lotnych związków organicznych (LZO), którymi są: aceton, węglowodory alifatyczne oraz węglowodory aromatyczne.

Czym charakteryzują się bezpieczne farby dla dzieci?

Najważniejsze jest to, by były rozcieńczone wodą, co eliminuje ryzyko zastosowania szkodliwych substancji. Dobre farby dla dzieci są również pozbawione zapachów i nie drażnią wrażliwego węchu malucha. Jeśli zależy Ci na tym, by wybrana farba była bezpieczna dla dziecka, poszukaj produktów, które są oznaczone etykietą „EcoLabel”. Jest to międzynarodowy znak producentów z UE i oznacza, że dana farba nie zawiera szkodliwych substancji i jest bezpieczna dla ludzi oraz zwierząt.

Jakie są rodzaje farb do pokoju dziecka?

Skoro wiesz już, na co zwrócić uwagę przy wyborze farby do pokoju dziecka, warto zająć się teraz dostępnymi w sklepach rodzajami tych produktów.

Farby emulsyjne

Dosyć popularne rozwiązanie. Spoiwem w tym rodzaju farb są dyspersje tworzyw sztucznych, takich jak żywice akrylowe, lateksowe lub winylowe. Oznacza to, że cząsteczki wypełniaczy i pigmentów są niejako zawieszone w wodzie, a to z kolei uniemożliwia im całkowite rozpuszczenie. Gdy taka farba znajdzie się na ścianie, woda wyparowuje, a pozostaje wyłącznie powłoka malarska. Farby emulsyjne dobrze kryją, łatwo się je nakłada i mają neutralny zapach. W sklepach znajdziesz również wiele odcieni tego typu produktu.

Farby mineralne

Te farby są wytwarzane na bazie wapieni lub cementu. Jeśli zdecydujesz się na wykończenie królestwa malucha farbą mineralną, możesz liczyć na matowy efekt. Ten rodzaj farby jest często wybierany przez osoby cierpiące na wszelkiego rodzaju alergie. Wszystko za sprawą mikroklimatu, które tworzą oraz dużej przepuszczalności pary wodnej. Farby mineralne dobrze odnajdują się w pokojach dziecięcych również z powodu swojej antyelektrostatyczności, co sprawia, że nie osadza się na nich kurz.

Farby klejowe

W tym rodzaju środkiem, który wiąże farbę, jest klej. Zazwyczaj produkt jest sprzedawany w postaci suchej mieszanki. Wystarczy więc tylko, że wymieszasz go z wodą, by otrzymać pełnoprawną farbę. Wadami tego rozwiązania jest niska odporność na zabrudzenia oraz ograniczona liczba kolorów.

Zadbaj, żeby farba była zmywalna

Dzieci wpadają czasem na nieco ekscentryczne pomysły, co może prowadzić rodziców do frustracji. Jedną z bardzo popularnych praktyk jest malowanie ścian. Każdy ma prawo rozwijać swój talent plastyczny, dlatego zamiast denerwować się na dziecko, zadbaj o to, by farby, na które się zdecydujesz, były w pełni zmywalne.

Czyszczenie farb lateksowych – wystarczy tylko lekko wilgotna ściereczka, by zetrzeć większość zabrudzeń.

Czyszczenie farby winylowej – ten rodzaj farby jest odporny za zabrudzenia, ale jeśli już jakieś powstanie, wystarczy tylko przetrzeć ścianę wilgotną ściereczką.

Czyszczenie farb ceramicznych – w tym przypadku mamy do czynienia z produktem, który jest bardzo odporny na szorowanie oraz mycie. Możesz więc śmiało korzystać z detergentów do zmywania ewentualnych zabrudzeń.

Czyszczenie farb alkidowe – są odporne na wilgoć, temperaturę i szorowanie. Co więcej, nadają się nie tylko do ścian. Możesz pomalować nimi również np. szafki.

Czyszczenie farb tablicowych – ten rodzaj farb jest przeznaczony dla małych artystów, ponieważ można po nim rysować. Ściana pokryta farbą zamienia się bowiem w najzwyklejszą tablicę.

Jakie kolory do pokoju dziecka?

Wiele zależy od wieku malucha. Jeśli Twoje dziecko dopiero się urodziło i ma mniej niż 3 lata, to dobrym pomysłem jest wybór farb o kontrastowych kolorach. Wszystko przez niemożność odróżniania pastelowych barw. W przypadku, gdy Twoje dziecko jest starsze, postaraj się dopasować farbę do jego gustu. Dzieci również mają swoje ulubione kolory, a Twoim zdaniem jest stworzenie przestrzeni, w której pociecha będzie chętnie spędzać czas. Sprawdź polecane farb do pokoju dziecięcego.

Co oprócz farby?

Ciekawym dodatkiem do pomalowanych ścian są wszelkiego rodzaju plakaty oraz naklejki. W sklepach znajdziesz wiele motywów z ulubionych bajek Twojego dziecka. Zdecyduj się na takie rozwiązanie i nadaj pokojowi ciekawego charakteru.