Dziecko w podróży samolotem. Co zabrać? O czym pamiętać?

Zanim wylecicie samolotem

 Pamiętaj, że nie wylecisz z maleństwem poniżej pierwszego tygodnia życia. Jego układ oddechowy i krążenia nie są gotowe, by poradzić sobie ze zmianami ciśnienia i z obniżoną zawartością tlenu. Zresztą, tak maleńkie dziecko nie otrzyma nawet paszportu. Zdarza się, że linie lotnicze wyrażą zgodę, jeśli będziemy posiadali zaświadczenie lekarskie, pozwalające na lot z noworodkiem.

Ważne jednak, żeby młoda mama nie śpieszyła się aż tak bardzo z lataniem samolotem. Dobrze jest odczekać 2-10 dni od porodu, a po cięciu cesarskim jeszcze dłużej.  

 

Lot z maleńkim dzieckiem nie powinien trwać zbyt długo, a maluszek być w zadowalającej kondycji (brak przeciwwskazań lekarza, prawidłowo przebiegające karmienie i przybieranie na wadze). Z uwagi na podatność na infekcje dobrze jest wstrzymać się z lataniem samolotem z niemowlakiem przed ukończeniem dwóch miesięcy życia.

 

Z dzieckiem na pokładzie samolotu

Podróżnik w wieku do dwóch lat leci samolotem, siedząc na kolanach opiekuna, przypięty specjalnym pasem.

Wiek 6 miesięcy – 3 lata pozwala na przelot w foteliku samochodowym (koniecznie dowiedz się wcześniej czy nie ma przeciwwskazań do konkretnego modelu fotelika!). Kwestia przewozu małych dzieci jest różnie rozwiązywana w poszczególnych liniach lotniczych, dlatego przed podróżą musimy zapoznać się z regulaminem przewoźnika! Niektórzy przewoźnicy sami zapewniają foteliki, inni wymagają trzymania dziecka 2-letniego na kolanach, z opłatą wynoszącą 10 proc. biletu dorosłego. Dzieci powyżej 2. roku życia zajmują już osobne miejsca w samolocie, a ich bilet kosztuje tyle, co bilet dorosłego (choć zdarzają się zniżki).

Dzieciom w wieku do 10-12 lat, czasem nawet do 16 roku życia, przysługują zniżki od opłaty podstawowej, najczęściej 33 proc.

 

Co spakować? O czym pamiętać?

Podróżując z dzieckiem samolotem, musimy szczególnie przemyśleć zawartość bagażu:

  • Wózek – zwykle dziecko możemy przewieźć w wózku aż do samego wejścia samolotu, jednak najwygodniejszą opcją są wózki typu spacerówki, koniecznie z możliwością szybkiego składania. Wózek nie jest liczony do bagażu podręcznego. Świetnym pomysłem na „transport” maluszka jest używanie chusty lub nosidła.
  • Zabawki i przedmioty umilające czas   - warto jest wziąć coś nowego, mamy wtedy szansę na dłuższe zainteresowanie dziecka.
  • Ubiór – lekki i przewiewny, dodatkowo cieplejsza ciuszki (klimatyzacja!), dla dziecka dodatkowy kocyk.
  • Bagaż podręczny – im mniejszy i lżejszy, tym lepiej!
  • Dziecko w wieku 0 – 2 lat, tzw. Infant, ma zerowy limit bagażowy. Oznacza to, że wszystko pakujemy do walizki dorosłego, a w podręcznym bagażu umieszczamy to, co potrzebujemy dla dziecka.
  • Przekąski – lizaki i gumy do żucia – zajmą dzieci na dłużej, pomogą też w radzeniu obie z nieprzyjemnym odczuciem „zatkania uszu” podczas startu i lądowania samolotu. Mniejszym dzieciom pomoże podanie piersi, smoczka lub butelki z mlekiem.
  • W czasie lotów ponad 2,5-godzinnych podawany jest posiłek dla najmłodszych, np. słoiczek lub ciastka. Trzeba jednak zamówić go podczas dokonywania rezerwacji lub na dobę przed wylotem.

Podróżując samolotem z dzieckiem, nie obawiajmy się proszenia o pomoc. Obowiązkiem obsługi lotniska i linii lotniczych jest zapewnienie komfortu i bezpieczeństwa podróży.