Dziadkowie są od rozpieszczania, czyli o zabawie międzypokoleniowej

Babcia i dziadek to niewątpliwie jedne z najważniejszych i najbliższych osób dla każdego dziecka. Są skarbnicami wiedzy, doświadczenia, niesamowitych historii, bajek i pomysłów na zorganizowanie wolnego czasu. To eksperci od rozpieszczania, którzy pozwalają jeść tort czekoladowy lub pizzę na śniadanie i iść spać grubo po dobranocce. I właśnie od dziadków dziecko najczęściej dostaje najlepsze prezenty! A 21 oraz 22 stycznia czyli Dzień Babci i Dziadka to doskonały pretekst do tego, poruszyć temat zabawy międzypokoleniowej. Pedagog – Ewelina Jąkalska podpowiada, jakie są najlepsze formy spędzania czasu wolnego i zabawy, przynoszące radość, a także korzyści zarówno seniorom jak i najmłodszym członkom rodziny.

Zabawki kreatywne by zrozumieć świat przez zabawę

Dziadkowie najczęściej obdarowują wnuki tymi najlepszymi i wymarzonymi przez dzieci prezentami. Najczęściej są to oczywiście zabawki! Jednak zabawka zabawce nie równa. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii – jakość wykonania produktu, bezpieczeństwo zabawy, ale także ponadczasowość i czas na jaki skupiają uwagę dziecka. Dzieci, szczególnie te najmłodsze, otrzymując zabawkowy prezent zwykle chcą się nim pobawić z kimś dorosłym. Dlatego warto zwrócić uwagę na produkty, które pozwolą na wzmocnienie międzypokoleniowych więzi i atrakcyjne dla wszystkich spędzenie wolnego czasu. Niejednokrotnie dziadkowie i rodzice narzekają, że pociecha spędza zbyt dużo czasu przed ekranem komputera, tabletu czy telefonu, ale jednocześnie nie umieją zorganizować jej innego, równie atrakcyjnego zajęcia. Dorośli zwykle nie mają czasu albo ochoty na zabawę tym, czego nie znają i często nie rozumieją. Odpowiednie klasyczne zabawki pozwolą najmłodszym odpocząć nieco od ekranów, aktywować szare komórki, skupić się na interakcji z drugim człowiekiem i pomogą nauczyć się reakcji oraz zrozumieć emocje jakie pojawiają się np. kiedy zabawa idzie nie do końca po ich myśli. A co ciekawe, takie zabawki są doskonale znane dorosłym i równie pozytywnie mogą na nich wpłynąć!

Trening umysłu przez układanie klocków

Zapewnienie rozrywki i możliwości atrakcyjnego spędzenia czasu nie jest jedyną zaletą i wartością zabawek. Klasyczne zabawki kreatywne to także doskonały trening zręczności oraz umysłu, zarówno dla starszych jak i młodszych. Przykładem zabawek, które zdecydowanie pozytywnie wpływają na rozwój dziecka są klocki. Ich układanie to nieodłączny element dzieciństwa. Klocki drewniane to klasyk, klocki magnetyczne są hitem ostatnich lat, ale to kolorowe, plastikowe klocki konstrukcyjne są niezmiennie w czołówce rankingów ulubionych zabawek. Możliwości kreatywnej zabawy jakie daje układanie klocków plastikowych ograniczane są niemal wyłącznie przez wyobraźnię konstruktora. Dla dziecka budowanie z klocków to zajęcie wspierające jego motorykę małą, czyli precyzję ruchów dłoni i palców oraz koordynację oko-ręka. Połączenie wszystkich elementów zestawu i stworzenie całej konstrukcji jest także treningiem cierpliwości, koncentracji i logicznego myślenia. Idąc tym tropem, budowanie z klocków wpłynie też pozytywnie na dorosłych, pozwalając odciągnąć umysł od codziennych spraw, zapewniając trening skupienia, a seniorom pomagając utrzymać sprawność umysłową i motoryczną.

Aktualnie oferta klocków plastikowych jest bardzo szeroka – dostępne są serie z większą i mniejszą ilością elementów, klocki tematyczne, artystyczne oraz specjalne serie kolekcjonerskie. Co ciekawe, na rynku dostępne są także wysokiej jakości polskie klocki konstrukcyjne - np. dobrze znane, uwielbiane przez dzieci i rekomendowane przez pedagogów i psychologów klocki BLOCKI. A im większy zestaw, tym więcej zapewnia radości i rozrywki wszystkim pokoleniom.

Rekomendacja: Polskie klocki konstrukcyjne BLOCKI – do układania samodzielnie lub w towarzystwie. Dla starszych i młodszych konstruktorów. Sprawdź nowość - zestaw BLOCKI MyFarm z wielkim kombajnem! BLOCKI MyFarm Kombajn KB0314 – z kodem: BABCIAIDZIADEK kupisz z rabatem 20% - https://klocki-blocki.pl/produkt/blocki-myfarm-kombajn-kb0314/

Gry planszowe, zręcznościowe i karciane – ponadczasowy sposób na nudę

Gry planszowe znają i kochają wszyscy. Tego typu gry nie wymagają posiadania specjalnego sprzętu elektronicznego, a do tych najbardziej klasycznych w zasadzie wystarczy kostka do gry i pionki. Starsze pokolenia, poza zawsze popularnymi grami planszowymi takimi jak chińczyk czy młynek, grywały także w bierki, pchełki i oczywiście w karty. W ostatnich latach moda na gry planszowe na szczęście wróciła, a w plany weekendowe wielu rodzin wpisały się wieczorki gier. Wiele planszówek zawiera elementy łamigłówek i quizów. Inne - jak szachy, memo, warcaby czy domino, wymagają umiejętności logicznego, strategicznego myślenia i dobrej pamięci. Klasyczne gry planszowe sprawdzą się w wielopokoleniowych rozgrywkach. W takich grach jak chińczyk, czy karciana wojna każdy, niezależnie od wieku, ma równe szanse. Dodatkowo, dzięki grom można pokazać dziecku jak odpowiednio reagować na wygraną i przegraną, łatwiej wytłumaczyć emocje wiążące się z rywalizacją i nauczyć zasad fair play przydatnych w codziennym życiu. Obecnie takie gry dostępne są także w praktycznych wersjach podróżnych. Granie w planszówki podczas towarzyskich i rodzinnych spotkań to pomysł, który z pewnością spodoba się dzieciom, rodzicom jak i dziadkom, bo to rozrywka pozwalająca na pielęgnowanie rodzinnych więzi.

Rekomendacja: Łamacz kodu – gra logiczna i strategiczna, polegająca na łamaniu ustalonego przez przeciwnika ukrytego kodu, spodoba się fanom popularnego Mastermind https://e-kidsplanet.com/gra-lamanie-kodu

 

Wspólne hobby dla wielu pokoleń

Często bywa tak, że hobby przechodzi z pokolenia na pokolenie. Dziadek tata i syn chodzą razem na ryby lub układają modele pojazdów i samolotów. Babcia, mama i córka zajmują się ogrodem czy wspólnie tworzą rękodzieło – szydełkują czy lepią z gliny. Choć nowoczesne, energiczne babcie z zamiłowaniem do motoryzacji, dziadkowie jeżdżący na deskorolkach, którzy zarażają swoją pasją młode pokolenia też już nikogo nie dziwią! Wspólne pasje łączą starszych i młodszych członków rodziny. Dzięki temu, niezależnie od wieku i zmieniającej się mody, wnuki mogą spędzić czas z ukochanymi dziadkami pielęgnując wspólne zainteresowania i tworząc piękne wspomnienia. Na rynku mnóstwo jest kreatywnych zabawek, z których pomocą z łatwością można zaszczepić w maluchach nowe pasje, które będą pozytywnie wpływały na rozwój dziecka. Zestawy modelarskie o różnych poziomach zaawansowania, zestawy do tworzenia glinianych naczyń, mini domowe ogródki, czy zestawy do kreowania biżuterii - oferta jest bardzo szeroka i z pewnością uda się dopasować coś do każdych zainteresowań. Takie zajęcia uczą dziecko wytrwałości, koncentrowania uwagi przez dłuższy czas na jednym zajęciu, ale także umiejętności znalezienia chwili dla siebie, która będzie szczególnie cenna w dorosłym życiu.

Rekomendacja: Zestaw kreatywny do stworzenia własnej polarowej narzuty na łóżko – bezpieczny dla dziecka, bo bez użycia przyrządów do szycia - https://e-kidsplanet.com/zestaw-kocyk-patchwork-diy-107-x-137cm-polar-546

Sposób na szczęśliwe dzieciństwo

Niezależnie od pasji i wybranych opcji wspólnej zabawy, warto skorzystać z możliwości budowania relacji i przekazywania dziecku wiedzy o świecie poprzez zabawę. Wprowadzenie do codzienności dziecka zabawek, które wspierają jego rozwój, a jednocześnie dają dużo radości z tworzenia, rywalizacji, a także spędzania czasu z bliskimi, jest najlepszą drogą do zapewnienia maluchowi szczęśliwego dzieciństwa, a dorosłym daje pewność, że pociecha wyrośnie na empatycznego i mądrego człowieka.