Czy kobieta w ciąży może podróżować samolotem?

Kiedy unikać podróży samolotem?

W określonych przypadkach kobieta w ciąży nie może podróżować samolotem:

  • Ostatni miesiąc ciąży,
  • Ciąża mnoga,
  • Ciąża wysokiego ryzyka,
  • Wcześniejsze poronienia,
  • Zaburzenia układu krążenia

Latanie samolotem w I trymestrze ciąży

Część lekarzy odradza podróż samolotem w I trymestrze ciąży. Jest to newralgiczny okres ciąży, ponieważ kształtują się narządy dziecka. Negatywnie mogłyby zadziałać gwałtowne zmiany ciśnienia – podczas startu i lądowania. Żaden specjalista nie da gwarancji, że podróż taka jest bezpieczna. Nie można przewidzieć ani reakcji kobiecego organizmu, ani przebiegu samego lotu. I trymestr ciąży jest obciążony dużym ryzykiem poronienia, a podróż samolotem zwiększa je jeszcze bardziej. Za równie niebezpieczne uważa się często urządzenia kontrolne, które wykorzystują promieniowanie rentgenowskie.

Decyzja o  ewentualnej podróży powinna uwzględniać również samopoczucie przyszłej mamy. Lot samolotem zwykle zaostrza nudności i wymioty. Tym bardziej warto jest, jeśli istnieje możliwość wyboru, przełożyć termin podróży na II trymestr ciąży.

 

Latanie samolotem w II trymestrze ciąży

Okres pomiędzy 14 a 27 tygodniem ciąży specjaliści uważają  za najbezpieczniejszy do podróżowania samolotem. Organy maleństwa wykształciły się na tyle, że nagłe zmiany ciśnienia nie są już obciążone dużym ryzykiem. Najczęściej mijają również, bądź przynajmniej łagodnieją, nieprzyjemne dolegliwości z I trymestru. Oczywiście, planowanie lotu musi być w dalszym ciągu konsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.

Już pod koniec drugiego trymestru, zwłaszcza gdy brzuszek jest widoczny, dobrze jest mieć przy sobie zaświadczenie lekarskie o aktualnym tygodniu ciąży. Zakaz wpuszczania na pokład kobiet w ciąży dotyczy bardziej zaawansowanych stanów, ale mając zaświadczenie, przyszła mama może uniknąć ewentualnych nieprzyjemnych sytuacji.

 

Latanie samolotem w III trymestrze ciąży

Planując lot samolotem, kobieta w ciąży musi zapoznać się wcześniej z regulaminem konkretnej linii lotniczej. Każda linia we własnym zakresie ustala przepisy i tydzień ciąży, pozwalający na podróż. Większość linii za maksymalną granicę wyznacza 36.tydzień ciąży. W późniejszych tygodniach przyszła mama nie jest już wpuszczana na pokład. Obostrzenia wynikają przede wszystkim z ryzyka przedwczesnego porodu. U kobiet w zaawansowanej ciąży zwiększa się również prawdopodobieństwo zasłabnięcia, na skutek problemów z krążeniem. Ponadto, lot w tym czasie powoduje wzmocnienie dolegliwości, takich jak puchnięcie nóg i bóle pleców.

Podróżując w III trymestrze ciąży, przyszła mama musi mieć zawsze przy sobie zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do latania samolotem, wraz z informacją o aktualnym tygodniu ciąży i przypuszczalnym terminie porodu.  Linie lotnicze mają najczęściej własne wzory zaświadczeń, które należy przekazać lekarzowi do wypełnienia. Przyszła mama powinna dopilnować terminu ważności wydanego zaświadczenia. Zwykle formularz trzeba uzupełnić na krótko przed wylotem i co ważne w przypadku podróży zagranicznych – również w języku angielskim.

Oczywiście, kobieta w ciąży powinna zabrać ze sobą na pokład najważniejsze dokumenty – kartę ciąży, grupę krwi, a także ostatnie wyniki badań. Ważne jest wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia. Ponadto, lekarze dość często zalecają profilaktyczne, podskórne podanie zastrzyku z lekiem obniżającym krzepliwość krwi (na wypadek zakrzepów w żyłach głównych).

Kobieta w ciąży, lecąc samolotem, musi dużo pić oraz często zmieniać pozycje, wstawać, ruszać nogami i stopami. Pas bezpieczeństwa powinien  być zapięty na podbrzuszu. Najmniej dokuczliwe są loty trwające maksymalnie trzy godziny, bez przesiadek.