Coaching rodzicielski - co to takiego?

 

Czym jest coaching?

Coaching to przede wszystkim wspierająca rozmowa, koncentrująca się na „tu i teraz” oraz na przyszłości.

Coaching jest procesem, ciągłym uczeniem się i poznawaniem samego siebie. Spotkania z coachem pomagają rozwijać się oraz pracować nad poczuciem własnej wartości. Zadaniem coacha jest przygotowanie nas do autorefleksji, poszukiwania w sobie rozwiązań oraz odpowiedzi na nurtujące pytania.  

 

Co to jest coaching rodzicielski?

Coaching rodzicielski to praca z rodzicami (opiekunami) nad każdym tematem dotyczącym wychowania. Tutaj rodzic koncentruje się na tym jak swoje mocne strony wykorzystać w wychowywaniu dziecka. Jak poprzez własny rozwój i zaangażowanie wpływać pozytywnie na zachowanie swojego dziecka. Rodzice szukają najlepszych dla siebie i swojej pociechy sposobów, na tworzenie relacji opartej na wzajemnej miłości i zaangażowaniu. W poszukiwaniu tych sposobów pomaga właśnie choaching rodzicielski.

Trzeba jednak zdać sobie sprawę, że coaching nie daje recepty na konkretną sytuację, czy zachowanie dziecka.

Zdarza się, że rodzic przychodzi do coacha po konkretną poradę, oczekuje szybkich i skutecznych rozwiązań, technik. Metoda coachingu ma jednak na celu wypracowanie tego rozwiązania wspólnie z rodzicem. To rodzic bowiem zna swoje dziecko lepiej, niż ktokolwiek inny.  

 

Jakimi metodami pracuje coach?

Główną metodą pracy coacha jest zadawanie pytań, które mają inspirować i wspomagać kreatywne myślenie. Dodatkowo umożliwiają one spojrzenie na własna sytuację z innego punktu widzenia. 

 

Dla kogo jest coaching rodzicielski?

Dla świadomych rodziców, którzy chcą:

  • być pewnymi siebie rodzicami
  • być cierpliwymi, spokojnymi rodzicami
  • radzić sobie ze złością syna/córki
  • porozumieć się ze swoim zbuntowanym nastolatkiem
  • być konsekwentnymi rodzicami
  • wzmacniać więź i poprawiać relacje z dzieckiem

 

Jak wyglądają spotkania?

Jedno spotkanie trwa około godziny. Na początku ustalany jest cel pracy. W trakcie kolejnych spotkań sprawdza się, za pomocą skali, etap realizacji celu. Rodzic, inspirowany stawianymi mu pytaniami, szuka różnych opcji rozwiązania zaistniałej sytuacji. Sam wybiera tą, która jest dla niego optymalna.

W ramach coachingu rodzicielskiego spotkania odbywają się raz w tygodniu lub raz na dwa tygodnie (w zależności od preferencji rodzica). Cały cykl trwa 5-10 spotkań, choć możliwe są również konsultacje jednorazowe.

 

„Czy ze mną jest coś nie tak, że potrzebuję pomocy”?

Sam fakt,  że rodzic zwraca się do kogoś kompetentnego po wsparcie świadczy o tym, że jest świadomym rodzicem i szuka rozwiązań oraz sposobów na poprawę relacji w swojej rodzinie. Coach jako osoba bezstronna i neutralna pozwala zauważyć  szerszy kontekst danej sytuacji.

 

Każdy rodzić ma w sobie potencjał i możliwości, żeby być najlepszym na świecie rodzicem, dla swojego dziecka.

  

www.marjanska.pl