Klubowiczka pyta - Mamaklub odpowiada

Czy przebywając na urlopie macierzyńskim, mogę założyć własną działalność gospodarczą?

 

Polskie przepisy gwarantują swobodę działalności gospodarczej. Oznacza to m.in., że kobieta przebywająca na urlopie macierzyńskim i pobierająca z tego tytułu zasiłek macierzyński może zarejestrować i rozpocząć działalność gospodarcza, tak jak każda inna osoba.

Warto przy tym pamiętać o dwóch istotnych rzeczach. Pierwsza to zwolnienie z obowiązku opłacania większości składek ZUS.

  • Zgodnie z przepisami Ustawy z 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych, składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe osoby pobierającej zasiłek macierzyński opłaca państwo (za pośrednictwem ZUS).
  • Osoba pobierająca zasiłek macierzyński nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia wypadkowego.
  • Ubezpieczenie chorobowe osoby prowadzącej działalność gospodarczą jest dobrowolne.

Biorąc to wszystko pod uwagę: po założeniu działalności klubowiczka może - ale nie musi - opłacać składki z tytułu tych ubezpieczeń. Decyzja należy do niej.

Nasza klubowiczka będzie musiała natomiast opłacać składkę na ubezpieczenie zdrowotne, bo jest ono obowiązkowe dla każdej osoby prowadzącej działalność gospodarczą.

Druga rzecz, którą warto wziąć pod uwagę, decydując się na zarejestrowanie i rozpoczęcie samodzielnej działalności gospodarczej w sytuacji naszej klubowiczki, to start na tzw. małym ZUS-ie.

Prowadzący działalność gospodarczą może skorzystać z preferencyjnych zasad opłacania składek na ubezpieczenie społeczne tylko przez pierwsze 24 miesiące od rozpoczęcia tej działalności. Te preferencyjne zasady pozwalają aktualnie zaoszczędzić ponad 550 zł - o tyle mniejszy jest bowiem tzw. mały ZUS od sumy najniższych możliwych, ale nie preferencyjnych składek.

Wyobraźmy sobie, że nasza klubowiczka podejmie dziś działalność i jednocześnie przez najbliższe 4 miesiące będzie korzystać z zasiłku macierzyńskiego i prawa do nieopłacania składek na ubezpieczenie społeczne (emerytalno-rentowe, wypadkowe i chorobowe). Po tych 4 miesiącach, gdy przestanie otrzymywać zasiłek, będzie musiała zacząć opłacać wszystkie składki ZUS. Jeśli wówczas wybierze zasady preferencyjne - będzie z nich mogła skorzystać nie przez 24 miesiące, ale przez 20.

Po tym czasie zaczną ją obowiązywać składki obliczane od zadeklarowanej podstawy wymiaru, ale nie mniejsze od przewidzianej przepisami - co obecnie daje co najmniej ponad 1 tys. zł miesięcznie (składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz na Fundusz Pracy).

Mamy nadzieję, że odpowiedź naszego eksperta jest wyczerpująca, do dzieła!