4. miesiąc ciąży

Rozpoczyna się drugi trymestr ciąży. Dla wielu kobiet jest to najprzyjemniejszy okres ciąży. Większość dolegliwości, z jakimi zmagały się w pierwszym trymestrze ustępuje. Przyszłe mamy często odczuwają przypływ energii do działania, czasem jednak nastroje bywają zmienne i mogą czuć się osłabione i senne. Jeśli tak jest – odpoczywaj.

 

Co możesz odczuwać w 4. miesiącu ciąży?

  • Pod koniec 4. miesiąca możesz zacząć odczuwać ruchy dziecka, na początku ledwie wyczuwalne, a z czasem bardziej intensywne. Jeśli ich nie czujesz, nie martw się – jest jeszcze na to czas.
  • Twoje piersi w dalszym ciągu powiększają się, brodawki sutkowe mogą zmienić kolor na ciemniejszy;
  • możesz odczuwać rozciąganie w podbrzuszu, szczególnie po bokach - jest to związane z powiększaniem sie macicy i rozciąganiem podtrzymujących ją więzadeł;
  • z powodu powiększania macicy Twój brzuch zaokrągla się a ciąża staje się widoczna;
  • mogą pojawić się następujące dolegliwości:
    • niewielkie obrzęki stóp i okolicy kostek;
    • krwawienia z dziąseł i z nosa;
    • żylaki kończyn dolnych i odbytu;
    • wzrost apetytu;
    • omdlenia;
    • zaparcia;
    • zgaga.

Twoje dziecko

14. tydzień

Dziecko ma już ok. 9 cm mierzone od szczytu główki do miednicy (nie wlicza się długości nóżek). Zmieniają się proporcje ciała – główka stanowi już tylko 1/3 długości ciała dziecka. Tarczyca zaczyna produkować hormony. Rozwijają się struny głosowe. Uszka przesuwają się z szyi na boki głowy. Ciało pokrywa sie drobniutkimi włoskami zwanymi lanugo. Rozwijają się narządy płciowe. Nerki dziecka wydzielają mocz, który staje się głównym składnikiem płynu owodniowego. Rozwijają się mięśnie, pozwalając na coraz intensywniejsze i bardziej skoordynowane ruchy (dzięki jednoczesnemu rozwojowi układu nerwowego). Dziecko zaczyna ćwiczyć ruchy oddechowe.

15. tydzień

Malec mierzy ok. 11 cm, a jego wago to 50 g. Dalszym zmianom ulegają proporcje ciała dziecka – nogi stają się dłuższe niż ręce. Rozwijają się kubki smakowe. Kości stają się coraz twardsze. Na główce pojawiają się włosy i brwi. Jeśli dziecko będzie miało w przyszłości ciemne włoski, to rozpoczyna się wytwarzanie barwnika nadającego im kolor. Koordynacja ruchów w dalszym ciągu jest udoskonalana – dziecko zaczyna ćwiczyć ssanie kciuka.

16. tydzień

Twoje dziecko ma 12 cm i waży 80 g. Jeśli jest dziewczynką, to w jajnikach powstają miliony komórek jajowych. Pojawiają się paznokcie u rąk i nóg. Ruchy kończyn stają się coraz bardziej skoordynowane.

17. tydzień

Malec waży 120 g i mierzy ok. 13 cm. To okres intensywnego wzrastania płodu. Rozpoczyna się tworzenie tkanki tłuszczowej pod skórą dziecka. W tym tygodniu ciąży masa dziecka i łożyska, które je odżywia, są podobne. Większość odruchów jest już w pełni wykształcona. Maluszek potrafi ssać, połykać i mrugać powiekami, chwytać dłonią. Maleńkie serduszko zdolne jest do przepompowania 30 litrów krwi. Czynność serca dziecka jest bardzo szybka. U dziewczynek rozwija się macica, jajowody, pochwa i wargi sromowe. U chłopców rozwija się prostata i penis. 

Jakie badania zaleci lekarz w 4. miesiącu ciąży?

  1. Morfologia krwi
  2. Badanie ogólne moczu
  3. Przeciwciała przeciw Rh-D - badanie bardzo istotne w profilaktyce konfliktu serologicznego
  4. Jeśli wyniki badań wskazują na wysokie ryzyko wady genetycznej, lekarz zaproponuje wykonanie amniopunkcji genetycznej. Polega ona na pobraniu płynu owodniowego i badaniu chromosomów dziecka. Badanie to wykonuje się po 15. tygodniu ciąży.